Hlavní navigace

Atomy začínají konkurovat i výkonnějším procesorům

Podle analytiků může způsobit používání čipů Atom v nejlevnějších mobilních počítačích snížení prodeje výkonnějších procesorů střední a vyšší třídy.
Martin Noska 6. 11. 2008

Sdílet


Podle analytiků může způsobit používání čipů Atom v nejlevnějších mobilních počítačích snížení prodeje výkonnějších procesorů střední a vyšší třídy.

Dosud byly Atomy používány v levných a úsporných přístrojích označovaných jako netbooky, které jsou určené pro surfování na webu či psaní e-mailů. Tento týden však společnost Fujistu uvedla nové tablet PC LifeBook U820, které je také vybavené Atomem a tento krok svědčí o pronikání nejlevnějších procesorů i do dalších kategorií počítačů.

Tablety dosud obsahovaly dražší procesory typu Celeron či Core 2 Duo, ale přechod k používání procesorů Atom může způsobit pokles zájmu o další procesory. U820 nabízí vlastnosti klasických notebooků, je vybaven dotykovým displejem s úhlopříčkou 5,6“, váží 1,32 kilogramu a je dodáván s Windows Vista za cenu od 999 dolarů.

David Daoud, analytik společnosti IDC říká, že se jedná o první laptop s Atomem, nabízející plnou funkcionalitu a podle něj díky ekonomickým problémům současnosti budou přístroje s Atomy mnohem atraktivnější než dražší varianty. Atom nabízí příležitost, jak snížit cenu a přitom nabízí stále relativně použitelný výkon. Obzvlášť dvoujádrové atomy, které jsou již k dispozici pro desktopové počítače, se mohou svým užitným výkonem úspěšně blížit konvenčním procesorům.
Nenechte si ujít:
Procesory Intel Atom v testu: Jak si vedou?

Procesory Larrabee: Intel drží počet jader pod pokličkou

Intel ruší značku Centrino Atom

Intel plánuje novou řadu System on Chip

Intel vzkazuje: Připravte se na tisíce jader

Procesory v roce 2008 - revoluce či evoluce?

Cenová válka mezi Intelem a AMD se blíží ke konci

Dvoujádrový procesor Atom 330 je již v prodeji

Podle pondělní studie IDC prodej Atomů i přes ekonomické zpomalení vykazuje zdravý růst a během třetího čtvrtletí se prodalo zhruba 5 milionů těchto procesorů. Nathan Brookwood, vedoucí analytik společnosti Insight 64 pak dodává, že důležitá je i spotřeba, protože Atomy si bohatě vystačí i s 10 watty, zatímco minimum u Celeronů či Centrina je 15-20 wattů. Pro přenosná zařízení je pak nízká spotřeba a tím i delší výdrž na baterii podstatnější, než hrubý výkon. Dean McCarron, vedoucí analytik Mercury Research pak říká, že Atomy nejprve sníží prodej Celeronů a následně i dvoujádrových procesorů z rodiny Pentium.