Hlavní navigace

Aukro chce posílit bezpečnost uživatelů ve spolupráci s policií

Společnost Aukro uspořádala školení pro odborníky boje s informační kriminalitou z řad Policie ČR se zaměřením na protiprávní jednání, ke kterému dochází při online obchodování, především pak v internetových aukcích. Smyslem školení je prohloubit a zefektivnit spolupráci mezi touto českou internetovou aukční síní a Policií ČR při řešení problémových situací.
Martin Noska 9. 12. 2008

Sdílet

Prioritou Aukra je podle jeho slov spokojenost uživatelů a s tím je neodmyslitelně spojena bezpečnost aukčních transakcí. I přes veškerou snahu zde totiž dochází při obchodování k podvodům. Nejčastějším příkladem jsou transakce, při nichž zaplacené zboží nedorazí ke kupujícímu a nebo dodané zboží neodpovídá popisu uvedenému v aukci.

Specifickou skupinou podvodů jsou pak padělky. „Prakticky každý den se na základě některého z výše uvedených důvodů obrací na Aukro zástupci Policie z celé České republiky. Tato spolupráce již dlouhodobě funguje, ovšem cítíme potřebu ji zkvalitnit ve smyslu urychlení celého procesu vyšetřování ku prospěchu podvedeného. Často se zde setkáváme s případy, kdy policisté nedisponují potřebnými aktuálními informacemi o tom, jak konkrétní internetové aukce fungují, a především jaké informace a stopy jim může zrovna Aukro poskytnout,“vysvětluje Václav Liška, výkonný ředitel Aukra.

Součástí řešení podvodů je taktéž iniciativa Aukra směrem k uživatelům, kdy jakmile podvedený nahlásí podvod na Policii ČR, Aukro mu údajně vyplatí v rámci Programu na ochranu kupujících kompenzaci až do výše 20 000,- Kč.

V zahraničí vzájemná informovanost a hlubší spolupráce Policie údajně vedla k prevenci a rychlejšímu odhalení pachatelů a podvodů, přičemž Aukro si slibuje dosažení podobného efektu i v České republice. Podobný projekt běží například i v Polsku.