Hlavní navigace

AV receiver Onkyo TX-NR646

1. 8. 2015

Sdílet

 Autor: Onkyo
Jednou z novinek střední třídy AV receiverů Onkyo pro rok 2015 je i výborně vybavený model TX-NR646, který za dostupnou cenu nabídne bohatou výbavu i skvělé funkce.

Je až překvapivé, kolik výbavy se japonskému výrobci podařilo vtěsnat do AV receiveru v cenové kategorii do 20 tisíc korun. Pokud pomineme skutečně rozsáhlou sadu digitálních i analogových vstupů a výstupy nejen pro reproduktory v konfiguraci 7.2, ale i pro další pár k ozvučení druhé zóny (do které lze prostřednictvím druhého HDMI výstupu odesílat i obraz), stojí za pozornost především kombinace připojení k místní síti a internetu přes Ethernetový kabel či Wi-Fi a také integrovaný Bluetooth modul i podpora AirPlay pro spojení se smartphony a tablety s Androidem či iOS.

Onkyo TX-NR646

Diskrétní zesilovače receiveru TX-NR646 s výkonem 170 wattů na kanál zpracují všechny pokročilé zvukové formáty včetně Dolby Atmos (v konfiguraci reproduktorů 5.1.2), DTS:X (podpora přijde s novým firmwarem ještě do konce tohoto roku), True HD či DD Plus. Receiver má duální 32bitový DSP procesor a nový D/A převodník AK458 nabízející zpracování zvuku v kvalitě až 384 kHz/32bit. Od v pořadí vyššího modelu (TX-NR747) se levnější TX-NR646 odlišuje zejména absencí certifikace THX, přičemž rozdíl v ceně činí nemalých 8 tisíc korun.

Pozadu nezůstávají ani funkce receiveru na zpracování obrazu. Onkyo TX-NR646 má ve výbavě hned 8 HDMI vstupů ve specifikaci 2.0a, které podporují rozlišení obrazu až do 4K (2 160p) s obnovovací frekvencí 60 Hz. Tři z HDMI vstupů a oba výstupy podporují technologii HDCP 2.2 na ochranu proti kopírování obsahu v Ultra HD rozlišení.

Onkyo TX-NR646

Perfektní zvuk ze všech zdrojů

Po připojení receiveru TX-NR646 k internetu prostřednictvím LAN (Ethernetu) nebo Wi-Fi lze přehrávat hudební obsah ze streamovacích služeb Spotify, Deezer, TuneIn Radio a několika dalších. Při přehrávání z místních zdrojů (DLNA/UPnP nebo pevných disků připojených přes USB rozhraní) je možné  přehrávat zvukové soubory ve všech běžných formátech (MP3, WAV, Ogg Vorbis ad.) až po vysoce kvalitní, bezeztrátové Hi-Res FLAC audio soubory se vzorkováním 192 kb/s (24bit).

Bezdrátově lze přes Bluetooth streamovat hudbu ze smartphonů a tabletů. V případě iPhonů a iPadů je navíc podporována i technologie AirPlay pro zrcadlení displeje mobilních zařízení na obrazovce televize a rovněž i přenos zvuku.

Pro připojení reproduktorů jsou připraveny šroubovací svorky, do kterých lze zasunout i kabely zakončené banánky. V případě, že nevyužijete reproduktory v konfiguraci 7.1, ale jen 5.1, lze pro přední pár využít Bi-Amp zapojení. Nechybí možnost nastavení reprosoustavy podle velikosti místnosti a pozice posluchače s pomocí kalibračního mikrofonu.

Se zvukem receiveru jsme byli velmi spokojeni – a to jak při přehrávání filmů se zvukovou stopou v True HD, tak i při poslechu koncertů s prostorovým zvukem či hudebních CD ve stereu. TX-NR646 produkuje velmi dynamický, plný zvuk filmových efektů a současně zvládne i detailní podání hudby všech žánrů. Při běžném poslechu mají jeho zesilovače značnou výkonnostní rezervu. Počítejte ovšem, že si tento receiver zaslouží opravdu kvalitní reprosoustavu i zdroje zvuku.

Vybavený i do budoucna

Pokud jde o nabídku vstupů a podporu zvukových formátů, nelze receiveru Onkyo TX-NR646 opravdu nic vytknout. Otázkou zůstává, nakolik je v současné době důležitá podpora Dolby Atmos a DTS:X, jelikož filmů na Blu-ray discích se zvukem v těchto pokročilých formátech je naprosté minimum. AV receiver pro domácí kino by ovšem měl být vybavený i s ohledem na budoucí vývoj v oblasti domácí filmové zábavy. Na zařízení s cenou kolem 17 500 korun je přitom podpora těchto dvou moderních zvukových formátů příjemným překvapením.

Šikovnou drobností jsou aplikace pro smartphony s Androidem a iOS, díky kterým mohou chytré telefony sloužit jako dálkový ovladač receiveru. Jestliže se zastavíme u ovládání receiveru a jeho uživatelského rozhraní, zobrazovaného na televizi, je třeba konstatovat, že grafická podoba položek nastavení a jejich ovládání by si zasloužila celkové osvěžení a zpřehlednění. Na tento drobný nedostatek ovšem zapomenete ve chvíli, kdy uslyšíte Onkyo TX-NR646 hrát. 

Technické specifikace receiveru

Počet kanálů

7.2

Výkon na kanál

170 W

Frekvence

10-100 000 Hz (+1/-3dB)

Impedance

4 nebo 6-16 Ohm

Vstupy

8× HDMI (přední s podporou MHL), 1× USB, 2× komponentní video, 3× kompozitní video, 3× digitální audio (2× optický, 1× koaxiální), 7× analogové audio, 1× phono vstup, 1× RJ-45 LAN, Bluetooth, Wi-Fi

Výstupy

2× HDMI (podpora HDCP 2.2), 2× pre-out pro subwoofer, line-out pro zónu 2, 1× sluchátka

Rozměry a hmotnost

435 × 174 × 329 mm, 9,4 kg