Hlavní navigace

AV receiver Onkyo TX-NR656

1. 6. 2016

Sdílet

 Autor: Onkyo
Nástupce loňského modelu střední třídy AV receiverů Onkyo TX-NR646, přináší zásadní redesign čelního panelu i nejmodernější síťové technologie

AV receivery Onkyo šestkové řady tradičně vynikají rozsáhlou nabídkou technologií a funkcí, přičemž jejich cena se vždy pohybuje na úrovni dostupné běžnému milovníkovi domácího kina a kvalitního poslechu ve stereu. Nejinak je tomu u nového modelu TX-NR656, který nahrazuje loňského favorita střední třídy TX-NR646.

Nový design a ovladač

Rozdíl je patrný na první pohled, jelikož TX-NR656 svým novým designem čelního panelu odkazuje na aktuální modely vyšších řad. To znamená, že zde kromě masivního ovladače hlasitosti a voličů režimu poslechu a tónové korekce najdeme jen minimum dalších ovládacích prvků, umístěných pod zúženým panelem displeje. Podobně jako u loňských modelů snadno zaměníte zařízení šestkové a sedmičkové řady.

Další ihned viditelnou změnou je nový dálkový ovladač. Japonští inženýři Onkya konečně opustili letitý design s nespočetným množstvím zřídkakdy používaných tlačítek a například i zcela utopeným hlavním ovladačem hlasitosti. Právě tomuto nejdůležitějšímu ovládacímu prvku se nyní dostalo čestného umístění na palcem nejlépe dostupném místě i dostatečné velikosti. Nový dálkový ovladač velice chválíme, stejně jako rozhodnutí přenechat většinu nastavení grafickému rozhraní na obrazovce připojené televize.

Při pohledu na zadní stranu 10 kilogramů těžkého šasi žádnou revoluci neočekávejte. Oproti modelu TX-NR646 ubyl jeden kompozitní video vstup a jeden analogový audiovstup se ze zadní strany přesunul na čelní panel (místo cinch konektorů je zde nyní 3,5mm jack).

Onkyo TX-NR656

Připraveno na streaming

Hlavní komponenty zesilovače zůstávají stejné s loňským modelem, až na použití technologie VLSC (vektorově lineární vyhlazovací obvod), která přispívá k zabránění vzniku šumu při digitálně-analogovém převodu. Funkce VLSC spočívá v průběžném odebírání vzorků dat mezi dvěma diskrétními body a spojení jejich rozdílu do analogových vektorů, což zabraňuje degradaci zvuku.

Zásadní změny se odehrávají na poli moderních streamovacích technologií. Novinkou je zejména podpora technologie FireConnect pro budování tzv. multiroom systémů pro ozvučení celých bytů a domů s centrálním ovládáním prostřednictvím AV receiveru, resp. příslušné mobilní aplikace. Onkyo představuje svoje produkty s multiroom funkcemi až v letošním roce, ale kromě technologie FireConnect (kterou využívá například i Pioneer nebo Harman Kardon) přidává i podporu protokolu Google Cast, který je v domácím streamingu mnohem rozšířenější.

Hudbu lze s TX-NR656 streamovat nejen po Wi-Fi a Ethernetu, ale také přes Bluetooth a nechybí ani podpora technologie AirPlay, používané v zařízeních Apple. Z internetových streamovacích služeb podporuje AV receiver Spotify, Deezer, TuneIn Radio nebo vysoce kvalitní streamovací službu Tidal. Ze síťových úložišť a z pevných disků připojených přes USB rozhraní lze přehrávat zvukové soubory ve všech běžných formátech (MP3, WAV, Ogg Vorbis ad.) až po vysoce kvalitní, bezeztrátové Hi-Res FLAC audio soubory se vzorkováním 192 kb/s (24bit).

Dolby Atmos a DTS:X ve střední třídě

Milovníci kvalitně nazvučeného domácího kina, neváhající vyzdobit svůj obývací pokoj mnohačetnými reprosoustavami, najdou v AV receiveru TX-NR656 skvělého partnera. Základní konfiguraci zvukových kanálů 7.2 lze změnit na konfiguraci 5.1.2 pro mimořádný zážitek z filmů nazvučených nejpokročilejšími technologiemi prostorového zvuku Dolby Atmos a DTS:X. TX-NR656 sice nemá certifikaci THX (tu nabízí až modely sedmičkové a vyšších řad), ale i tak jsme si mohli ověřit, že podání zvukové stopy filmů je, s patřičně dimenzovanou reprosoustavou, na danou cenovou třídu zcela mimořádné.

S vyladěním spolupráce mezi AV receiverem a reprosoustavou pomáhá nejen kalibrační funkce AccuEQ, ale nově také technologie AccuReflex, která řeší fázový posun zvuku z jednotlivých reproduktorů, aby všechny zvuky dorazily k uším diváka ve správnou chvíli.

Skvělý zážitek z domácího kina podporuje také dostatek HDMI portů s podporou HDCP 2.2, HDR a přehrávání 3D i 4K videa se 60 snímky za sekundu. Výbornou práci odvádí také upscaling Full HD videa při jeho přehrávání na obrazovkách se 4K rozlišením.

Kvalitní stereo

Kabely reproduktorů se připojují do šroubovacích svorek, do kterých lze zasunout i banánky. Jestliže pro domácí kino instalujete reproduktory v konfiguraci 5.1, je možné pro přední pár využít Bi-Amp zapojení.

Ve stereu hraje TX-NR656 čistě s patřičnými detaily i nezbytnou razancí. Při pořízení kvalitních reproduktorů bude mít sestava i s velkou rezervou dostatek výkonu pro ozvučení středně rozlehlé místnosti.

Celkově nabídne Onkyo TX-NR656 pokročilejší výbavu i funkce (především v oblasti streamingu a multiroom systémů) než loňský model TX-NR646, navíc je nový AV receiver dostupný za velmi příznivých 17 500 korun, což je jen asi o 1 500 korun více, než za kolik v doprodeji pořídíte TX-NR646. Volba ve prospěch pořízení novějšího modelu je zde naprosto jasná.

Technické specifikace receiveru

Počet kanálů

7.2

Výkon na kanál

160 W

Frekvence

10-100 000 Hz (+1/-3dB)

Impedance

6-16 Ohm

Vstupy

8× HDMI (přední s podporou MHL), 1× USB, 2× komponentní video, 2× kompozitní video, 3× digitální audio (2× optický, 1× koaxiální), 7× analogové audio, 1× phono vstup, 1× RJ-45 LAN, Bluetooth, Wi-Fi

Výstupy

2× HDMI (podpora HDCP 2.2), 2× pre-out pro subwoofer, line-out pro zónu 2, 1× sluchátka

Rozměry a hmotnost

435 × 174 × 378 mm, 10 kg