Hlavní navigace

AV receiver Onkyo TX-RZ810

1. 6. 2016

Sdílet

 Autor: Onkyo
Letos na jaře představená novinka mezi AV receivery vyšší střední třídy navazuje na výborně vybavený i hrající model Onkyo TX-RZ800

Nový AV receiver TX-RZ810 jasně míří do oblasti nejlepších zvukových zážitků z domácího kina, takže mu nechybí certifikace THX Select2 Plus, která indikuje, že s příslušně výkonnou reprosoustavou vyvine podobný akustický tlak, na jaký jsme zvyklí z kvalitně nazvučených multiplexů. Za tímto účelem je samozřejmě podporováno dekódování nejmodernějších formátů prostorového zvuku Dolby Atmos a DTS:X.

Základem inovované vnitřní výbavy AV receiveru TX-RZ810 jsou masivní, vysoce výkonné transformátory a vylepšené kondenzátory (s kapacitou 15 000 μF) i obvody zesilovače. Bloky analogových zesilovačů a obvodů pro digitální zpracování zvuku jsou odděleny pro minimalizaci vzájemného rušení.

Onkyo TX-RZ810

Multiroom technologie a nový ovladač

Model TX-RZ810 přišel ve srovnání s loňským TX-RZ800 o komponentní a kompozitní videovýstupy, dva analogové audiovstupy a po jednom optickém a koaxiálním audiovstupu, což asi majitele letošního modelu příliš trápit nebude, stejně jako nevýznamný úbytek výstupního výkonu na kanál ve výši 5 wattů. Onkyo u TX-RZ810 naopak sází na moderní bezdrátové technologie, takže přidává podporu protokolu Google Cast, který umožňuje streamovat obraz a zvuk ze smartphonů a tabletů s Androidem, a multiroom technologie FireConnect. Prostřednictvím FireConnect lze propojovat různá zařízení pro ozvučení celého bytu či domu s jednotným ovládáním prostřednictvím smartphonu. Jedná se o nástupce klasického řešení ozvučení více místností prostřednictvím tzv. zón, které ovšem Onkyo TX-RZ810 zvládá také. Hlavním problémem v oblasti multiroom ozvučení je chybějící jednotný standard, takže si musíte ohlídat podporu různých technologií u zařízení, ze kterých budete systém domácího ozvučení budovat. Technologii FireConnect přitom podporuje kromě Onkya například i Pioneer, Harman Kardon nebo HTC.

AV receiver TX-RZ810 samozřejmě nespoléhá jen na bezdrátové připojení, takže na jeho zadní i přední straně najdeme všechny v současné době potřebné vstupy včetně 8 HDMI (s podporou HCDP 2.2 a přenosu videa ve 4K rozlišení s frekvencí 60 Hz), dostatečného počtu analogových vstupů a ethernetového rozhraní. Bezdrátová konektivita kromě výše zmíněného protokolu Google Cast a technologie FireConnect, zahrnuje i Wi-Fi, Bluetooth a AirPlay pro propojení se zařízeními Apple. Připojení k internetu se hodí pro využití streamovacích služeb Spotify, Deezer, TuneIn Radio a Pandora (která je u nás bohužel nedostupná) a nově i streamovací služby Tidal, která se specializuje na streaming hudby ve špičkové kvalitě.

V rámci domácí sítě nebo z pevných disků připojených přes USB rozhraní lze přehrávat běžné formáty hudebních souborů, jako jsou MP3, WMA (i bezeztrátové WMA), FLAC, WAV, Ogg Vorbis, AAC, Apple Lossless, DSD 5.6 MHz, LPCM a Dolby TrueHD.

Přední panel i rozložení ovládacích prvků AV receiveru TX-RZ810 zcela odpovídá předchozímu modelu TX-RZ800, včetně rozměrných sklápěcích dvířek, které kryjí přístup k dalším ovladačům. Nastavení a ovládání zařízení je pohodlné a přehledné, se správnou konfigurací výstupů pomáhají vyspělé technologie AccuEQ a AccuReflex, které řeší nejen vhodné nastavení hlasitosti jednotlivých reproduktorů surround sestavy, ale také fázový posun, aby se všechny zvuky dostaly k uším posluchače ve stejném okamžiku.

Nelze nezmínit, že s letošní řadou produktů Onkyo jsme se po letech konečně dočkali nového designu dálkového ovladače, který je nyní výrazně zjednodušený a ergonomicky daleko lépe řešený. Novému ovladači velmi správně dominuje dvojice propojených tlačítek pro ovládání hlasitosti a pak také kruhový ovladač pro pohyb v menu AV receiveru, zobrazovaném na obrazovce připojené televize. Nespočtu titěrných tlačítek ovladačů Onkyo už naštěstí odzvonilo, pohodlí ovládání je nyní výrazně vyšší.

Opravdové domácí kino

Svým výkonem je AV receiver TX-RZ810 vhodný pro větší poslechové místnosti, přičemž je samozřejmě nezbytné propojit jej s dostatečně dimenzovanými reproduktory. Pro využití technologie prostorového zvuku Dolby Atmos je pak třeba pořídit i speciální reprobedny využívající pro šíření zvuku odrazu od stropu místnosti, popřípadě surround reproduktory určené k zavěšení pod strop.

Jestliže na reproduktorech nebudete šetřit, dočkáte se naprosto mimořádného zvukového zážitku z filmů, jejichž zvuková stopa je namixována pro Dolby Atmos či DTS:X. Takových titulů naštěstí přibývá už i na českém trhu, takže si s perfektní kvalitou prostorového zvuku můžete užít například tituly Transformers: Zánik, Krycí jméno U.N.C.L.E., Šílený Max: Zběsilá jízda, Šibenice, Mission Impossible: Národ grázlů, San Andreas, Terminator: Genisys, Želvy Ninja nebo hudební road movie Roger Waters: The Wall. TX-RZ810 předvede naprosto precizní přednes jemných zvuků i dunivé výbuchy, které vás zvednou z gauče. Nejnovější technologie prostorového zvuku vás v podání AV receiveru TX-RZ810 usadí opravdu do středu dění.

Onkyo TX-RZ810 ale rozhodně nezklame ani při poslechu ve stereu. Nabídne až neuvěřitelně přesný a zároveň svěží přednes hudby různých žánrů – samozřejmě opět pouze v tandemu s kvalitními stereoreproduktory.

Konkurence z vlastní stáje

special_kyberutoky

Jak jsme zmínili na začátku, AV receiver TX-RZ810 navazuje na model TX-RZ800, který Onkyo uvedlo na trh v loňském roce. Právě tento model, aktuálně dostupný za cenu kolem 29 000 korun, přitom představuje hlavní konkurenci nového TX-RZ810 za cca 35 000 korun. Oba modely přitom obsahují například širokopásmový WRAT zesilovač, H.C.P.S. zdroj, 32bitový DSP Cirrus Logic nebo vysoce kvalitní převodník AK4458 (384 kHz/32bit) od Asahi Kasei. Hlavní rozdíl spočívá v podpoře multiroom technologie FireConnect, protokolu Google Cast nebo streamovací služby Tidal. Z toho jasně vyplývá, že Onkyo TX-RZ810 představuje do budoucna lepší investici, ovšem konzervativnějším uživatelům, kteří navíc potřebují i více analogových vstupů, bude po všech stránkách vyhovovat loňský model TX-RZ800. 

Technické specifikace receiveru

Počet kanálů

7.2

Výkon na kanál

180 W

Frekvence

5-100 000 Hz (+1/-3dB)

Impedance reproduktorů

6-16 Ohm

Vstupy

8× HDMI (vč. 1 předního), 1× USB, 2× komponentní video, 2× kompozitní video, 3× digitální audio (2× optický, 1× koaxiální), 7× analogové audio, 1× phono vstup, 1× RJ-45 LAN, Bluetooth, Wi-Fi, RS-232

Výstupy

2× HDMI (podpora HDCP 2.2), 2× pre-out pro subwoofer, 7.2 Pre-out, line-out a video out pro zónu 2, line-out pro zónu 3, 1× sluchátka

Rozměry a hmotnost

435 × 202 × 395 mm, 14 kg