Hlavní navigace

Avast! 7 přináší cloudové aktualizace a vzdálenou podporu

24. 2. 2012

Sdílet

 Autor: © fabioberti.it - Fotolia.com
Další verze populárního českého antivirového programu avast! Free Antivirus 7, která vyšla ve čtvrtek, obsahuje několik velmi zajímavých nových funkcí.

Avast! Free Antivirus, za kterým stojí čeští vývojáři, je po právu jedním z nejpopulárnějších antimalwarových nástrojů pro běžné spotřebitele i firemní zákazníky. Software má podle oficiálních statistik společnosti AVAST přes 150 miliónů aktivních uživatelů po celém světě. S novou verzí tento počet jistě ještě naroste.


Jednou z hlavních novinek sedmé verze je funkce vzdálené podpory. Uživatelé antiviru díky ní mohou pomoci ostatním lidem, kteří avast! taktéž používají a řeší zrovna nějaký problém technického rázu nebo si neví rady s malwarem, který dostal pod kontrolu jejich počítač.


Spojení mezi uživateli bude probíhat přes servery AVASTu, což má zajistit bezpečnost komunikace. „Při zahájení spojení je vygenerován osmimístný kód, který je nutný pro komunikaci se vzdáleným uživatelem,“ řekl Ondřej Vlček, ředitel vývoje AVAST Software.


Další novinkou v avast! Free Antivirus 7 je cloudová služba pro hodnocení souborů nazvaná FileRep, která uživatele upozorní na stahování škodlivých souborů a integruje prohlížeč s mechanismem AutoSandbox. V šesté verzi antiviru avast! se AutoSandbox vždy uživatelů zeptal, zda chtějí podezřelé soubory spustit ve virtuálním prostředí nebo jim dají plný přístup k jejich operačnímu systému. V sedmé verzi však půjde spíše o skenovací engine, který podezřelé soubory automaticky otevře v sandboxu, kde bude analyzováno jejich chování.


Díky aktualizační komponentě založené na cloudu avast! Free Antivirus 7 také zrychlí přístup k informacím o nových malwarech v oběhu. Dosud se antivir několikrát denně připojoval k serverům společnost AVAST a kontroloval aktualizované definice malwarů. Od sedmé verze však bude uživatel k firemním serverům připojen natrvalo, takže informace o nových definicích se k němu dostanou prakticky okamžitě.

skoleni


Aktualizován byl i plugin WebRep pro webové prohlížeče, který nově bude také využívat informací z cloudu. WebRep už nebude uživatelům bránit při pokusu o vstup na phishingové stránky, ale bude je varovat, pokud na nich budou chtít vložit informace o sobě nebo své kreditní kartě.


Vývojáři také ujistili, že nová verze bude kompatibilní s operačním systémem Windows 8, jehož beta (Consumer Preview) by měla být uvolněna koncem tohoto měsíce. Všechny funkce byly podle Vlčka testovány a nebyl zjištěn žádný problém.