Hlavní navigace

Avast a ČVUT společně otevírají cybersecurity & AI laboratoř

5. 11. 2019

Sdílet

 Autor: © Supplied Art, ČVUT
FEL ČVUT otevře ve spolupráci s antivirovým gigantem Avast novou výzkumnou laboratoř, zaměřenou na umělou inteligenci a strojové učení v kyberbezpečnosti.

Avast AI and Cybersecurity Laboratory (AAICL) se nachází v areálu elektrotechnické fakulty ČVUT na pražském Karlově náměstí.

Ze své strany antivirového giganta poskytne Avast značné množství dat, které za své dlouhé roky existence sesbíral; celkově půjde o informace o hrozbách z více než 400 milionů zařízení; ČVUT zae poskytne znalosti komplexních hrozeb a společně obě instituce dodají odborníky.

Sofistikovanost kybernetických útoků roste

Společný výzkum má za cíl lépe předcházet útokům kyberzločinců a bránit se proti případnému prolomení zabezpečení. Umělá inteligence stojí v popředí nejen R&D a zájmu firem, ale také u digitálních zločinců, kteří jsou díky ní schopní podnikat stále sofistikovanější útoky.

Laboratoř by postupem času měla zveřejňovat nové výzkumné výsledku v oboru a také vylepšit detekční procesy produktů Avastu, včetně algoritmů založených na strojové inteligenci a dalších AI metodách.

"Cílem našeho parnterství je sdílení průkopnického výzkumu a jeho aplikace ve skutečném světě. Aby umělá inteligence v kontextu kyberbezpečnosti fungovala správně, potřebujete nejen velké množství dat, ale také profesionály v kyberbezpečnosti a vědce, kteří dokáží vypracovat detailní analýzu malwaru, která následně může sloužit jako vstupní data pro umělou inteligenci. Spolupráce s ČVUT je navržena tak, aby spojila největší kyberbezpečnostní databázi světa s těmi nejlepšími mozky v oboru umělé inteligence, abychom se od sebe mohli vzájemně učit," popsal CEO Avastu Ondřej Vlček. "Ve špatných rukou může umělá inteligence vytvořit složitější malware a šířit tak napříkald masové spearphishingové útoky. Spojení s ČVUT pomůže tyto útoky přelstít, nyní i v budoucnu."

Laboratoř AAICL má Avast v příštích pěti letech podpořit jedním milionem dolarů (asi 23 milionů korun); investice bude využita hlavně na výzkum, získávání nových talentů a další rozvoj fakulty.

Není to první spolupráce Avastu a ČVUT, obě firmy se setkaly už u několika projektů, kupříkladu výzkumu Aposemat nebo na objevu na Rusko cílícího botnetu Geost.

Výzkumním ČVUT Sebastián García, který je zároveň ředitelem AAICL, říká: "Spolupráce s byznysem je pokrok v akademickém výzkumu zásadní. Laboratoř zkombinuje globální pohled a zkušenosti Avastu, jeho data o hrozbách a umělé inteligenci s kyberbezpečnostním výzkumem ČVUT. Společně tak tvoříme program, který se zaměří na ty největší kyberbezpečnostní problémy naší doby, včetně detekce složitého, vyvíjejícího se malwaru, bezpečnosti IoT zařízení a identifikace a analýzy fake news."

Na plný úvazek zaměstná laboratoř tři výzkumníky a až 10 doktorandů z FEL ČVUT.