Hlavní navigace

AVG: Pozor na vánoční blahopřání

8. 12. 2008

Sdílet

Letos o Vánocích se podle očekávání odborníků pošle 500 milionů elektronických pohlednic. Mnohé z nich však obsahují nechtěné „dárečky“.

Nejnovější výzkum společnosti AVG Technologies ukazuje, že skoro tři čtvrtiny (74 %) z 200 dotazovaných by automaticky otevřely elektronickou pohlednici, kdyby jim ji zaslal přítel nebo kolega. AVG varuje, že je zapotřebí být při vybírání či stahování elektronických pohlednic nanejvýš opatrný.
„Toto stále oblíbenější médium používají počítačoví piráti k doručování virů a jiného malwaru nic netušícím uživatelům. Vzhledem k tomu, že elektronické pohlednice často přicházejí z důvěryhodného zdroje, obvykle od přátel nebo příbuzných, snadno příjemce ošálí a ten je otevře,” říká Karel Obluk, technický ředitel AVG.
Elektronické pohlednice představují tak vysoké riziko, že americká FBI před nimi vydala oficiální varování poté, co byly ve jménu zástupce jejího ředitele rozesílány podvodné e-maily.
Výzkum AVG naznačuje, že se letos na Vánoce rozešle 500 milionů elektronických pohlednic a pozdravů. Pokud pouhá 0,1 % těchto vánočních zpráv bude obsahovat nějaký malware, stále to představuje desetitisíce ohrožených počítačů.
Dobrou zprávou je, že se těmto útokům lze bránit. Experti AVG připravili pět pravidel, jak mohou uživatelé internetu posílat a přijímat elektronické pohlednice s klidným svědomím.

1. Nikdy neotevírejte přílohy: Většina bezpečných e-pohlednic představují link na firemní stránku, který vás nasměruje přímo na vaši pohlednici. Vyhněte se přílohám a nestahujte nic z neznámých zdrojů.
2. Máte-li pochyby, smažte: Pokud nějaká zpráva působí podezřele nebo jakkoli „divně“, například se vám nezdá jméno odesílatele nebo má příliš obecný předmět, prostě ji vymažte. Je lepší minout jeden dobře míněný pozdrav než riskovat zavirování počítače.
3. Prověřujte stránky, ke kterým se připojujete: Používejte bezpečnostní software, který rozpoznává stránky obsahující on-line hrozby, instalace škodlivého softwaru, zavirované přílohy nebo jiné stahované soubory, které by mohly poškodit váš počítač.
4. Včas odhalte náznaky: Přestože většina podvodných e-pohlednic působí na první pohled v pořádku, existují určité náznaky, na které bychom měli dávat pozor. Opatrní buďte zejména, pokud je jazyk zprávy gramaticky špatný či obsahuje špatně napsaná jména, pokud neznáte odesílatele, pokud je odesílatel označen pouze jako přítel či „tajný obdivovatel“ nebo pokud zpráva přišla z podezřelé adresy.
5. Vždy si přečtěte veškerý text drobným písmem, než přijmete jakékoli podmínky: Ujistěte se, že jste opravdu přečetli veškerý drobný text, než s čímkoli udělíte souhlas. Někteří podvodní poskytovatelé elektronických pohlednic mají ve svých podmínkách dokonce udělení souhlasu s rozesíláním e-mailů na všechny adresy ve vašem adresáři. Vždy se ujistěte, k čemu svůj souhlas udělujete.

Viz také:
Autoři červů využili i aprílové datum
Další červ jako dárek ke svatému Valentýnu

Autor článku