Hlavní navigace

Až 3 procenta provozu Internetu představují útoky DDOS

2. 4. 2008

Sdílet

Nezanedbatelný podíl paketů, které proudí Internetem, mají povahu vysloveně škodlivou – jde totiž o provoz odpovídající distribuovaným útokům, které mají vyřadit z provozu webové servery...

Nezanedbatelný podíl paketů, které proudí Internetem, mají povahu vysloveně škodlivou – jde totiž o provoz odpovídající distribuovaným útokům, které mají vyřadit z provozu webové servery (především útoky na dostupnost služb typu DDOS – Distributed Denial of Service, realizované prostřednictvím sítí hacknutých počítačů - botnetů).
K těmto výsledkům alespoň dospěla firma Arbor Networks, která analyzovala síťový provoz u 68 poskytovatelů Internetu a získala data z celkem 1 300 routerů. Test trval půl druhého roku a v určitých okamžicích se podíl útoků DDOS na celkovém provozu vyhoupl dokonce až k 6 procentům. Mimochodem, útočníci ale možná slaví tradiční svátky – během Vánoc či Nového roku se tento podíl naopak výrazně snižuje. Nejčastějším terčem útoků jsou podle zjištění Arbor Networks různé servery pro chat.
Výsledek překvapil, dalo by se dokonce říci, že Internet tak požírá sám sebe. Poškozeni nejsou jen provozovatelé napadených webů, ale všichni, kdo Internet používají – útoky také zabírají využitelnou šířku pásma.
Pokud k tomu navíc připočteme, že většina e-mailu je dnes spam (i když odpovídající podíl na datovém provozu je u spamu samozřejmě nižší), možná až 10 procent provozu Internetu je dnes „škodná“.

Zdroj: Computerworld.com

Viz také:
Padesát dobrovolníků z celého světa se na 30 dnů vystaví spamu
CIA: za výpadky proudu stojí kyberútoky

Autor článku