Hlavní navigace

Backup pro mobilní přístroje

Mobilní telefon může jeho uživatel nenávratně rozbít, ztratit jej nebo mu může být odcizen. Pokud je majitelem přístroje firemní zaměstnanec, jenž měl v zařízení uloženo velké množství obchodních kontaktů (ale třeba i těch osobních), jedná se o téměř nenahraditelnou ztrátu, pokud ovšem neměl informace z přístroje uchované i jinde.
Igor Šmerda 13. 1. 2009

Sdílet

Například jen v Česku se podle nezávislých průzkumů během jednoho roku nedobrovolně se svým mobilním telefonem rozloučí více než 25 tisíc uživatelů. Přitom stačí data on-line zálohovat. Je ale s podivem, jak málo služeb založených pro práci s kontakty v telefonu nabízejí sami mobilní operátoři. A přitom právě oni přicházejí ročně o desítky milionů korun jen kvůli tomu, že jejich zákazníci přestanou na čas aktivně používat jejich služby – jde o propad především v délce provolaného času, protože člověk nemaje kontaktů nemá možnost pohodlně zavolat, a tedy pasivně čeká, až se mu protistrana ozve sama.

Ukazuje se, že by někteří operátoři nebo případně internetové portály mohly službu mobilního zálohování brzy nabídnout. Například globální mobilní operátor Vodafone na jaře tohoto roku koupil za desítky milionů eur dánský komunitní portál ZYB, který kromě chatování s dalšími uživateli portálu nabízí klientům i službu, která on-line ukládá a obnovuje kontakty, kalendář a zprávy z jejich mobilu.

Také Microsoft byl v nákupech tohoto typu poměrně aktivní. Zalíbilo se mu totiž řešení portugalské firmy MobiComp, která se zabývá vývojem podobných služeb, jako nabízí ZYB. Takže i příznivci řešení Microsoftu se zřejmě mohou začít těšit na komunitní on-line služby spojené s mobilním zálohováním svých dat.


Principy on-line zálohy
V optimálním případě uživatel stiskem jedné klávesy na svém mobilním telefonu spustí službu, která mu uloží jeho kontakty, údaje z kalendáře či SMS zprávy na servery jeho operátora nebo jiného poskytovatele. Ke službě má uživatel přístup rovněž prostřednictvím internetových stránek. Zde může svoje údaje dále spravovat a upravovat nastavení podle potřeby.

Při ztrátě telefonu si uložená data nahraje zpět do nového mobilu, obvykle bez ohledu na to, zda se jedná o stejný typ mobilu, nebo o úplně jiný model od jiného výrobce. Služba navíc může fungovat i v automatickém režimu, když si uživatel sám nastaví termín, kdy se má zálohování bez jeho zásahu provést.

Služby, které jsou v současné době k dispozici, se dokáží propojit s většinou modelů všech hlavních výrobců mobilních telefonů. Pro většinu uživatelů by byl ideálním poskytovatelem jeho operátor, který umožňuje zálohování zdarma nebo za minimální poplatek. Dalším vhodným kandidátem může být internetový portál, který zdarma nabízí zřízení e-mailové schránky. Stejnou roli mohou ale zaujmout i komunitní portály nebo dokonce i samy velké podniky.

Jak mobilní telefon a vůbec celá infrastruktura funguje? Absolutní většina telefonů je v současnosti vybavena synchronizačním standardem SyncML (Synchronization Markup Language). U jeho zrodu stál Philippe Kahn, zakladatel Borland a majitel firmy Starfisch Software, která se od roku 1994 zabývala globální synchronizací a integrací bezdrátových zařízení. Starfish se později stal divizí společnosti Nokia.

SyncML byl vyvinut jako metoda pro synchronizování kontaktů a informací z kalendáře (Personal Information Manager) mezi různými typy mobilů, mobilních zařízení, počítači nebo sítěmi. V současné době se nejvíce jedná o mobilní telefony, PDA, PC a některé internetové služby.

Verze SyncML 1.2.1 již obsahuje podporu push e-mailu jako alternativu k proprietálním řešením, kterými je například Nokia Intellisync SyncML. Protokol SyncML je základem řešení služeb zálohování, které v současné době provozuje nebo nabízí řada firem. Dnešní systémy pracují s různým pojetím zálohování kontaktů a údajů z adresáře (PIM).

Příklady dnešních řešení:

Memova Phone Backup
Řešení Memova – Universal Contacts od společnosti Critical Path je koncipováno jako zákaznická služba mobilního operátora. Dovoluje centrální archivaci kontaktů v síti operátora, kterou uživatel telefonu provádí prostřednictvím funkce SyncML nebo pomocí v mobilu nainstalovaného klienta Java. Řešení Critical Path ale umožňuje ve svém internetovém rozhraní také elektronickou poštu, instant messaging, VoIP služby, video chat nebo služby IMS (IP Multimedia System).

Jednoduchou synchronizaci kontaktů mezi PC a mobilním telefonem uživatele dovoluje také softwarový klient, který spolupracuje s prostředím MS Outlook, Outlook Express, Lotus Notes nebo aplikací pro Windows Mobile a Palm PDA. Pro tuto službu je typická podpora velkého množství zařízení od dodavatelů jako Nokia, Motorola, Sony Ericsson, LG aj.

Provozovatel udává schopnost spolupracovat s více než tisícem různých mobilních telefonů. Uživatel si může svůj přístroj nastavit přímo sám prostřednictvím webového rozhraní služby, nebo s pomocí operátora. Nastavení přístroje je prováděno prostřednictvím OTA (Over-The-Air) konfigurace. Nastavit lze také manuální nebo automatickou synchronizaci či schopnost vlastní účet dále sdílet s více účastníky, například se svými spolu-pracovníky. Uživatel přitom platí pouze za datové služby svého operátora.

ZYB Mobile Backup
Portál ZYB, který je od června 2008 majetkem Vodafonu, jde na proces zálohování jinak. Mobilní backup totiž nabízí jako součást svých bezplatných komunitních služeb. Uživatel kromě zálohování kontaktů, kalendáře, SMS nebo obrázků může část svého obsahu sdílet s kolegy, které si prostřednictvím ZYBu vytvořil. Portál umožňuje synchronizaci velkému množství různých typů telefonů. Služba je pro uživatele z celého světa zdarma. Uživatel ale musí samozřejmě platit za datové služby u svého operátora, případně za SMS ve svém běžném tarifu, pokud je přeposílá automaticky na svůj záložní účet. Od října tohoto roku existuje rovněž v lokalizované české variantě.

Funambol
Zajímavé řešení pro backup kontaktů, kalendáře a mobilního obsahu poskytuje také společnost Funambol. Aplikaci tvůrci vyvinuli stejně jako svoje další produkty na platformě open source softwaru. Služba je koncipována pro poskytovatele služeb z řad mobilních operátorů či portálů.

Při přípravě služby se Funambol orientoval na její širokou využitelnost a dostupnost – je tedy podle dodavatele dostupná pro všechny telefony vybavené podporou SyncML od všech významných výrobců mobilních zařízení. Dále ji mohou využívat i přístroje založené na OS Windows Mobile, třeba Palm Treo. Nedávno oznámil Funambol spuštění služby dokonce i pro Apple iPhone. V prostředí uživatele spolupracuje software při zálohování kontaktů a kalendáře s aplikací MS Outlook. Na adrese my.funambol.com výrobce umožňuje uživatelům realizovat mobilní backup včetně dalších služeb.
 
Závěrem

S malými odlišnostmi nabízejí jednotlivá řešení on-line služeb zálohování obsahu mobilních telefonů společnosti Mobical, Voxmobili nebo Synchronica. Zejména prvně jmenované řešení lze doporučit (viz webovou adresu www.mobical.net), kdy je uživatelům k dispozici velmi intuitivní rozhraní pro nastavení telefonů či kvalitně zpracovaná synchronizace i pro starší modely, jako jsou třeba SonyEricsson T68i nebo Siemens S55.

Otázkou zůstává, kdy se takto koncipované služby někdo v Česku ujme, případně kdo bude první a její nesporné výhody dokáže správně komunikovat vůči svým zákazníkům. Třeba tak, jako to udělala španělská Telefónica Movistar se službou Copiagenda.

Autor pracuje jako Solution Manager ve společnosti Ness Czech.