Hlavní navigace

BadUSB zneužívá disky USB k útokům na počítače a smartphony

1. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © Poles - Fotolia.com
Bezpečnostní experti objevili nového červa s názvem BadUSB, který se šíří pomocí disků USB a který dokáže nebezpečně přeprogramovat klávesnice, web kamery a další zařízení připojovaná pomocí portů USB.

Experti ukáží BadUSB na veřejnosti příští týden na konferenci Black Hat v Las Vegas. Pomocí tohoto červa mohou útočníci naprogramovat disk USB tak, aby se choval například jako síťová karta a navedl tak počítače na podvodné webové stránky. Experti příští týden ukáží také útoky, které fungují u telefonů s operačním systémem Android.

„Pokud cokoli připojíte k portu USB, měli byste si být opravdu jistí, o co jde,“ uvedl Karsten Nohl ze společnosti Security Research Labs v Berlíně. „Vždy tam může na pozadí běžet nebezpečný kód. Pokaždé, když někdo připojí zařízení USB k vašemu počítači, musíte mu opravdu věřit.“

BadUSB je sofistifikovanější než pouze nahraný červ typu Stuxnet na flash disk. BadUSB totiž funguje na jakémkoli typu zařízení s portem USB a je téměř nemožné jej detekovat bez pokročilých forenzních metod – antivirové programy jsou na něj krátké.

A co je možná ještě horší, zařízení infikovaná BadUSB je mnohem těžší této nákazy zbavit. Pouhé zformátování disku ničemu nepomůže, jelikož škodlivý kód je nahrán přímo do firmwaru disku. Problému se tak lze zbavit pouze instalací původního firmwaru. „Příště, až na svém počítači objevíte virus, musíte předpokládat, že je infikováno i vaše příslušenství a počítače lidí, kteří je připojovali k tomuto příslušenství,“ uvedl Nohl s tím, že útok BadUSB je podobný nakažení spouštěcích sektorů pevných disků. Klíčový rozdíl je však v tom, že většinu útoků na spouštěcí sektory lze odhalit pomocí antivirů.

V rámci prezentace na BlackHat zvané „BadUSB – když se příslušenství promění v ďábla“ budou provedeny čtyři ukázky, a to:

  • přeměna nového disku USB na počítačovou klávesnici, která otevře příkazový řádek na napadeném PC a vloží pokyn, který stáhne nebezpečný kód
  • přeměna nového disku USB v síťovou kartu, která způsobí, že počítač bude využívat podvodný doménový server, jenž uživatele navede na nebezpečné webové stránky
  • naprogramování nového disku USB tak, aby infikoval legitimní instalační soubor Ubuntu
  • přeměna telefonu s Androidem v nebezpečnou síťovou kartu

Podle Nohla se běžní uživatelé proti BadUSB prakticky nemohou bránit. Nejlepší obranou je připojovat k počítači opravdu jen zařízení od lidí, kterým věříte. Problémem totiž je, že disky USB (na rozdíl třeba od příslušenství založeném na standardu Bluetooth, jež využívá kryptografické zámky) nebyly nikdy k zabránění těmto útokům určeny.