Hlavní navigace

Barack Obama hájí šmírování miliónů lidí po celém světě

 Autor: © olly - Fotolia.com
Americký prezident označil sledování telefonních hovorů a internetových uživatelů za nutné zlo pro zajištění ochrany amerických občanů.
Filip Brůcha 9. 6. 2013

Sdílet

Obama uvedl, že jeho administrativa pouze udržovala rovnováhu mezi bezpečností a soukromím. Zdůraznil také, že internetová komunikace amerických občanů nebyla předmětem zájmu agentury NSA, která má špehování lidí na starosti. Odposlouchávání telefonních hovorů se pak snažil zlehčit prohlášením, že „vaše hovory nikdo neposlouchá“.

S Obamovými slovy souhlasí i někteří členové amerického Kongresu, podle kterých je sledování a odposlouchávání lidí potřebným nástrojem v boji proti terorismu.

Případ podle očekávání vyvolal velkou kritiku ze stran organizací na ochranu soukromí a různých aktivistů. A kritika rostla s tím, jak na povrch postupně vyplouvaly další informace. Ve středu například deník Guardian přišel se zprávou, podle které byla americkému operátorovi Verizon tajným soudním příkazem nařízena spolupráce s NSA. Verizon v rámci ní NSA předal milióny záznamů telefonních hovorů.

Následně se ještě ukázalo, že se NSA také nabourala přímo do serverů devíti internetových firem. Patří mezi ně Facebook, Google, Microsoft nebo Yahoo. Mark Zuckerberg označil tuto informaci za pobuřující a popřel vědomou účast v programu. V podobném duchu se vyjádřili představitelé dalších zúčastněných stran.

„Nikdy jsme neobdrželi žádost ani soudní nařízení z jakékoliv vládní agentury, ve kterých bychom byli žádáni o poskytnutí informací či metadat ve velkém měřítku,“ odmítl Zuckerberg možnost, že by Facebook obdržel stejný příkaz jako Verizon. I kdyby prý něco takového do Faceboku přišlo, společnost by proti tomu aktivně protestovala.

Přístup k programu měly i vládní agentury z jiných zemí. To je případ třeba Velké Británie, kde se prý informace z programu jen v loňském roce objevily ve 197 zpravodajských zprávách.

Barack Obama během svého vystoupení dále uvedl, že na program aktivně dohlížel Kongres a byl předmětem neustálého dohledu ze strany zpravodajských komisí Kongresu a tajných zpravodajských soudů. Sám Obama měl prý po nástupu do funkce o programu své pochybnosti. Poté, co se s nimi podrobně seznámil, však došel k závěru, že jde o užitečný nástroj.

„Nemůžeme zaručit 100% bezpečnost a 100% soukromí s nulovým zásahem do vašeho pohodlí,“ prohlásil Obama.