Hlavní navigace

Belkin Dreamcast

29. 6. 2011

Sdílet

www.belkin.cz, cena: 2999 Kč včetně DPH Veni, WiDi, Vici. Parafrází známého výroku Julia Caesara jsme nikoho nenechali na pochybách, že tentokrát se u metody jak šířit signál a tedy ...

www.belkin.cz, cena: 2999 Kč včetně DPH

Veni, WiDi, Vici. Parafrází známého výroku Julia Caesara jsme nikoho nenechali na pochybách, že tentokrát se u metody jak šířit signál a tedy obraz a zvuk bezdrátově po domácnosti dostalo na technologii WiDi (Wireless Display). Za touto technologií stojí společnosti Intel, která tento přenos představila již před více než rokem. Z tohoto pohledu se tak nejedná o horkou novinku, ale až nyní, po uvedení verze 2.0, se konečně můžeme bavit o skutečném HDTV obrazu a digitálním prostorovém zvuku ve formátu 5.1. A jen čas ukáže, zda si získá zájem uživatelů a zvítězí.
Intel začal více podporovat samotné WiDi až s distribucí nové generace procesorů i3/i5/i7 a sady Intel Centrino 2 s podporou technologie My WiFi. My WiFi představil Intel již v roce 2009 a díky ní je možné vytvořit privátní bezdrátové spojení mezi až osmi zařízeními. Může to být fotoaparát, tiskárna nebo například televizor. Postupem času se tato technologie rozšíří, jak si budou průběžně uživatelé obměňovat své mobilní počítače a ostatní výrobci budou WiDi podporovat ve svých zařízeních. V současné době je možné připojit stávající výrobky prostřednictvím adaptérů.

Jednou z prvních značek na našem trhu, která přinesla smysluplný produkt využívající technologii WiDi je Belkin. V její nabídce nás zaujal Belkin Screencast, který má poskytnou snadné propojení počítače vybaveného WiDi a televizoru. V praxi to znamená, že Screencast slouží jako v podstatě jako WiDi modul televizoru a chová se stejně jako každé zařízení, které k televizoru připojíte. Zvláště pro lidi, kteří s technikou nejsou až tak kamarádi představuje snadnou cestu jak dostat obraz z jejich notebooku na televizní obrazovku. Pojďme se nyní podívat, jak vše funguje.
Podmínkou je samozřejmě mít notebook vybavený WiDi (v našem případě Lenovo ThinkPad Edge E420). Na notebooku stačí pouze najít aplikaci Intel WiDi, pomocí níž je možné vyhledat a připojit nalezené adaptéry a zařízení. Ovládání je jednoduché a nalezení adaptéru Screencastu bylo otázkou chvíle. Připojením dojde k vytvoření vazby, zařízení je tímto krokem spárováno a pokud je v dosahu, je automaticky připojeno. Adaptér se následně připojí k televizoru, nejlépe prostřednictvím HDMI kabelu nebo v případě staršího televizoru přes RCA kabel (cinch), takže i v případě, že máte starší televizor jenom se SCART konektorem, můžete s vhodným kabelem WiDI využít. Při propojení mimo HDMI ovšem přicházíte o výhodu digitálního obrazu a prostorového zvuku. Poslední verze WiDi podporuje rozlišení obrazu až do formátu 1080p a přenos chráněného obsahu podle standartu HDCP 2.0. Zvukový doprovod se přenáší v prostorovém formátu 5.1. Jediné, co se nezměnilo, je formát Wi-Fi, která pracuje podle normy 802.11g/n. Po připojení adaptéru dojde k naklonování obrazovky notebooku na plochu televizoru. Pokud by velikost obrazu neodpovídala rozlišení televizoru, je možná korekce, ale v našem případě nebyla nutná. Potom již stačí zasunout do mechaniky DVD nebo Blu-ray a spustit přehrávač. A pak již nic nebrání příjemnému zážitku ze sledování programu na velkoplošném televizoru. Přenos signálu funguje spolehlivě na vzdálenost 5–10 metrů, a to i mezi místnosti. Protože se jedná o přenos opravdu velkého množství informací, dochází při zobrazení k asi půlsekundové prodlevě v šíření signálu. Ta je ale patrná pouze při současném sledování obrazovky počítače a televizoru a jde čistě o zpoždění signálu nikoliv jeho trhání nebo mrznutí. Přenos je naopak bezchybný a netrpí žádnými nedostatky – co vysíláte to také na obrazovce dostanete. Společně s přenosem obrazu je možné i nadále používat WiFi přístup na internet, takže přehrávat si například videoklipy ze serveru YouTube není vůbec žádný problém. Stejně tak můžete promítat fotografie nebo přehrávat své oblíbené MP3. Prostě váš notebook se rázem stane centrem digitální zábavy – a to elegantně a bez kabelů.
Dreamcast se nám první pohled zdál jako další zbytečná krabička do obvykle již zaplněných domácností, Ale v jeho jednoduchosti a snadnosti připojení jde o řešení ideální i pro naprosté odpírače nových technologií. I připojeni settopboxu je totiž složitější. Navíc těží z výhody stability přenosu přes WiDi, takže se nepotýkáte s kolísáním kvality a obvyklým neduhem, že jeden den něco funguje a druhý den nikoliv a nikdo netuší proč. Pokud máte zařízení vybavené WiDi jde o nejjednodušší cestu jak dostat video z počítače na televizní obrazovku. Zíroveň jde i o jeden z důvodů proč WiDi ve svém notebooku vyžadovat.

MyWiFi

Umožňuje vytvořit z notebooku střed osobní bezdrátové sítě, do které je možné připojit až osm zařízení. V počítači instaluje virtuální Wi-Fi adaptér, který komunikuje s požadovanými periferiemi, jako je například tiskárna, televizor, digitální fotoaparát. Tyto přístroje potom spolu mohou bezpečně komunikovat bez nutnosti složitého nastavení TCP/IP protokolu.

WiDi

Technologie přenosu digitálního HDTV obrazu a prostorového zvuku z přenosného počítače do LCD nebo plazmového televizoru, případně do jiného audiovizuálního zařízení vybaveného HDMI rozhraním. V současné verzi 2.0 je podporováno rozlišení 1080p a zvuk ve formátu 5.1.