Hlavní navigace

BenQ W1000

1. 9. 2010

Sdílet

www.benq.cz, cena 21 990 Kč Nalézt Full HD projektor pro domácí kino s cenou na magické hranici dvaceti tisíc (či dokonce pod ní) se ještě před rokem zdálo nemožné. Pak ale BenQ p...

www.benq.cz, cena 21 990 Kč

Nalézt Full HD projektor pro domácí kino s cenou na magické hranici dvaceti tisíc (či dokonce pod ní) se ještě před rokem zdálo nemožné. Pak ale BenQ představil W1000 – a ledy se hnuly. Na rozdíl od HD ready modelu W500, postaveného na 3LCD technologii, je W1000 vybaven technologií DLP, tedy čipem se dvěma miliony mikrozrcátek, která jsou naklápěna a odráží světlo přes kolečko s barevnými segmenty.
Diskuze o tom, zda je pro domácí kino lepší DLP či LCD technologie, nám občas připomíná věčný spor mezi příznivci plazmové a LCD technologie u televizorů. Z čistě pragmatického hlediska lze k tomuto tématu dodat, že výhodou DLP je schopnost dosahovat snadno vysokého kontrastu (což se u domácího kina velmi cení) a barevná stálost zobrazovacího systému, zatímco LCD nabízí často vyrovnanější barevné podání, které se ale s časem může horšit a nehrozí u něj vnímání „rozhozených barev“ v periferním vidění, na něž si někteří diváci u DLP občas stěžují.
Projektor BenQ W1000 hlásá kontrast 2700 : 1, což je sice výrazně méně než nabízejí špičkové HT projektory (včetně modelu W5000 též značky), zároveň ale více, než mívají levné datové projektory, které často v domácnosti funkci „kina“ zastávají. Světelný výkon 1800 ANSI lumen je pro kino naprosto dostatečný (počítá se vždy se zatemněnou místností, jinak by údaj o kontrastu neměl smysl), životnost lampy se udává na 4000 hodin, což představuje v segmentu domácího kina standard – při každodenním používání musíte počítat s výměnou a tedy zhruba desetitisícovou investicí v horizontu 2–3 let.
Velkým plusem W1000 je bohatá nabídka rozhraní – k dispozici je komponentní, kompozitní a S-video, dvojice HDMI vstupů, VGA D-Sub, USB a sériové rozhraní a dokonce i zvukový vstup (projektor je překvapivě vybaven reproduktorem, výrobce chce patrně oslovit i firemní segment). K plné spokojenosti nám chybí snad jen 12V trigger výstup pro ovládání elektrického roletového plátna, ale to bychom asi v dané cenové kategorii očekávali přece jen příliš. Naprosto luxusní je oproti tomu dálkové ovládání: je velké, přehledné, podsvícené a především nabízí funkce, které oceníte při sledování HDTV či filmů – zejména změnu formátu zobrazení, zoomu či ořezu obrazu, přímou volbu jednotlivých vstupů, přednastavených režimů, kontrastu, jasu a barevnosti.
Obraz W1000 překvapí především vysokým jasem (podle měření dokonce překonává udávané hodnoty). Zde se opět ukazuje, že BenQ s tímto modelem míří nejen na specializované instalace domácího kina, ale také do firemního segmentu, kde je vysoký jas pro projekci při denním světle nezbytný. Díky tomu se ale zároveň hodí do domácího kina umístěného nikoliv ve specializované místnosti, ale v klasickém obýváku či větším otevřeném prostoru (loft), který neumožňuje dokonalé zatemnění (pro rozumný zážitek z filmů ale přinejmenším částečně zatemnit musíte). Díky tomu je poměrně jasný i režim věrných barev a celkové barevné podání je vzhledem k ceně výtečné. Za vysoký jas vděčí projektor patrně i 2× šestisegmentovému barevnému kolu, daní za tuto konfiguraci (ve srovnání s 3× pětisegmentovými koly používanými u konkurenčních modelů) je snazší navození dojmu barevné duhy (či „roztrhnutí“ barev), které někteří uživatelé mohou vnímat v periferním vidění. (V případě DLP projektoru pro domácí kino je proto před koupí vhodné zvolený model vidět v chodu, abyste zjistili, zda patříte mezi „postiženou“ část populace s lepším zrakem – tedy zda efekt duhy zaznamenáte a zda vám případně bude vadit.)
W1000 představuje dostupnou vstupenku do světa skutečného Full HD domácího kina (dojmu z obrovského plátna se jen stěží něco vyrovná). Plánujete-li pevnou instalaci (pro kterou je projektor ideální), nebude vám nejspíš vadit absence pokročilých funkcí jako třeba optické naklánění čočky. Pevnou instalaci W1000 včetně plátna, vhodného stropního držáku a deseti metrů HDMI kabelu pořídíte za 25–30 tisíc plus práce (tu můžete pochopitelně dodat i sami). To je za obraz s úhlopříčkou dva až tři metry velmi příjemná cena.

BenQ W1000

Cena: cca 21 000 Kč s DPH
Technologie: DLP, 2× šestisegmentové kolečko
Rozlišení: 1080p (1920 × 1080)
Jas: 1800 lumen (udávaný i naměřený), 850 lumen v režimu věrných barev (best color)
Kontrast: 2700 : 1
Poměr zoomu: 1,2 : 1
Lampa: 4000 hodin v běžném provozu, 3000 hodin na plný výkon (boost)
Váha: 3,5 kg