Hlavní navigace

Beta IE9 Microsoftu nepomáhá, popularita prohlížeče stále klesá

3. 10. 2010

Sdílet

I přes úspěšné spuštění veřejné bety deváté verze prohlížeče Internet Explorer musí Microsoft stále čelit velkému odlivu uživatelů.

Ačkoliv se betaverzi IE9 podařilo od svého spuštění v polovině minulého měsíce získat pro Microsoft 0,25 % podílu na globálním trhu s webovými prohlížeči, v celkovém součtu IE opět ztratil. Podle posledních dat společnosti Net Applications Internet Explorer přišel o tři čtvrtiny procentního bodu, což je největší pokles od března 2010. S klesající přízní uživatelů se musí Microsoft potýkat dlouhodobě, výjimkou byly pouze dva měsíce letos v létě, kdy si připsal zisk. Jeho podíl v celosvětovém měřítku nyní činí 59,7 %.

Vítězem v konkurenční bitvě prohlížečů se opět stal Chrome od Googlu, který překonal 8% hranici, když v září získal půl procentního bodu. Svaly mírně narostly i prohlížeči od Applu – Safari nyní představuje 5,3 % všech prohlížečů. Podíl Firefoxu a Opery, dalších dvou z pětice nejpoužívanějších prohlížečů, opět stagnoval, resp. vzrostl jen o setiny procent. Firefox tak měsíc září zakončil s 23 % a Opera pak s necelými 2,5 %.

Pokles IE přišel i přesto, že se Microsoft chlubil velkým úspěchem bety Internet Exploreru 9. Tu si prý mělo od jejího spuštění stáhnout více než 6 miliónů lidí. Na statistiku Net Applications to nicméně velký vliv nemělo. Spokojený tak Microsoft může být alespoň s nadále trvajícím poklesem starého prohlížeče IE6, o jehož „smrt“ již dlouho dobu usiluje. V tomto směru vkládá velké nadějě právě do IE9. Více se můžete dočíst v článku Internet Explorer 9: Bude jeho nástup pro IE6 smrtící.