Hlavní navigace

Bezdrátové dobíjení může pomoci rozmachu technologie NFC

 Autor: © MTomicic - Fotolia.com
Na veletrhu CES 2013 představilo Wireless Power Consortium desítky zařízení s podporou standardu Qi, jenž umožňuje bezdrátové dobíjení, a očekává se, že se technologie již v tomto roce objeví u řady nových smartphonů.
Martin Stančík 29. 1. 2013

Sdílet

Nokia a HTC již telefony s technologií Qi nabízejí (konkrétně jde o Lumia 920 a Droid DNA). Pro další populární smartphony jako iPhone 5 nebo Samsung Galaxy S3, které ji nepodporují, hned několik společností vyvinulo obaly, jež mají technologii v sobě integrovanou. Stačí vložit telefon v obalu do doku a čekat, až se dobije. Výhodou standardu Qi je, že zařízení, která jej podporují, lze dobíjet na nabíječkách od všech výrobců. To znamená, že například dok pro bezdrátové dobíjení od Nokie může nabíjet telefon od HTC, a tak dále. Uživatelé smartphonů tak již nikdy nebudou muset shánět nabíječku s tou správnou koncovkou.

Co však rozmach Qi znamená pro bezdotykovou technologii NFC? Společnost TDK na CES představila zařízení, které v sobě má integrováno Qi i NFC. A s tím, jak jsou komponenty stále menší a levnější, lze podle Base Fransena ze společnosti ConvenientPower očekávat, že výrobci budou již brzy vydávat více smartphonů s podporou Qi i NFC. „Krása Qi spočívá v tom, že přijímač je velmi jednoduchý a levný,“ říká Fransen. Na CES se již dokonce objevily telefony, které obě technologie podporují.

Výrobci zatím Qi i NFC do telefonů integrovali odděleně, dá se však očekávat, že v blízké budoucnosti je vloží do jednoho modulu. V důsledku toho budou obě technologie opět o něco levnější. Několik překážek však stále zůstává. NFC bylo dlouho bráno jako budoucnost mobilních plateb, avšak Apple tuto technologii u svého nejnovějšího telefonu vynechalo. Phil Schiller k tomu řekl, že NFC neřeší problémy, které uživatelé telefonů v současné době mají. Technologii kritizoval také šéf eBay John Donahoe, který vtipkoval o tom, že zkratka NFC by se měla vykládat jako „Not for Commerce“ (Nevhodná pro obchod).

Steve Goacher ze společnosti Texas Instrument však poukazuje na to, že obě technologie v kombinaci by se mohly nakonec přeměnit na něco zcela jiného. „Zatím to není perfektní řešení, ale nikdy nevíte, co se z toho budoucnu vyvine,“ řekl Goacher. K rozvoji NFC je také třeba, aby tento standard podporovalo více prodejců. „Platby pomocí NFC vyžadují změnu v chování uživatelů a spolupráci řady firem včetně bank, mobilních operátorů a prodejců,“ uvedl již dříve Sandy Shen ze společnosti Gartner. „A to nějaký čas trvá. Neočekáváme proto, že by NFC začali lidé masivně využívat dříve, než v roce 2015.“