Hlavní navigace

Bezdrátové nabíjení se stává realitou

Sdílet

 Autor: © virtua73 - Fotolia.com
„Prodigy“, tak se jmenuje prototyp zařízení od společnosti WiTricity, který umožňuje nabít zařízení na vzdálenost dvaceti pěti centimetrů.

Prototyp je k dostání za 995 dolarů (přibližně 19 000 korun) a je určen pro techniky, vývojáře a podnikatele, kteří mohou Prodigy využít k vývoji svých vlastních produktů. WiTricity nebude žádná ze svých zařízení prodávat veřejnosti, bude pouze poskytovat licence k tvorbě produktů ostatním.

Dodnes byly produkty založeny na nabíjení technikou magnetické indukce, která vyžaduje, aby bylo mobilní zařízení v těsné blízkosti povrchu – například nabíjecí stanice. Resonanční nabíjení od WiTricity umožňuje nabíjet zařízení, které je umístěné několik desítek centimetrů od zdroje. Resonanční nabíjení je založeno na stejné technologii jako magnetická indukce, ale energii přenáší na větší vzdálenost, takže zařízení může být například položeno vedle notebooku, který má možnost resonančního nabíjení, nebo v případě WiTricity až téměř metr od zdroje.

Možnosti produktu jsou téměř nekonečné, může na něm běžet celá kancelář, kuchyň, dokonce může nabíjet elektrická auta. WiTricity dokonce postavil přijímač pro solární panely, což eliminuje potřebu drátů vedených přes střechu. Zařízení by mohlo být využito i ve zdravotnictví. Například dnešní kardiostimulátor musí být poháněn sadou baterií, kterou má pacient voperovánu do těla. Bezdrátové nabíjení by mohlo být méně invazivní a pomohlo by zamezit různým infekcím.

Zpráva od agentury Pike Research odhaduje, že v roce 2020 bude zisk ze zařízení na bezdrátové nabíjení 15 miliard dolarů a systém založený na vysoce resonanční bezdrátové energii bude mít podíl na trhu až 80 %. Z 270 patentů, které už byly uděleny nebo čekají na schválení, vlastní WiTricity většinu.

Oba druhy nabíjení, magnetická indukce i magnetická resonance využívají měděné cívky: vysílací a přijímací. Střídavý proud ve vysílací cívce generuje magnetické pole, které indukuje napětí v přijímací cívce.

Hlavními soupeři WiTricity jsou společnosti jako například Duracell se svou technologií Powermat a s produkty, které nesou novou certifikaci Qi. Produkty Qi jsou limitovány vzdáleností, ale umožňují nabíjení několika zařízení najednou. Například certifikovaný výrobce Qi společnost Fulton Innovation má nabíjecí stanice, které umožňují za použití magneticky indukční technologie nabít až tři zařízení.

Zařízení však musí být umístěno přesně, pokud je mimo jen o pět milimetrů, tak nefunguje. Standard Qi byl vytvořen Konsorciem pro bezdrátové napájení (WPC) a umožňuje nabíjení na krátkou vzdálenost (menší než 1, 5 centimetru). Je široce podporovaný více než 120 společnostmi, které certifikované produkty vyrábějí.

S dalšími technologiemi na bezdrátové nabíjení přišel například také Qualcomm díky akvizici společnosti WiPower. WiPower tvrdí, že jejich bezdrátové nabíjení je použitelné na větší vzdálenost než Qi – až na 45 mm. Qi má dosah 5 – 40 mm.

Plány na prodej bezdrátového nabíjecího systému oznámila i společnost Fujitsu. Tisková mluvčí společnosti však řekla, že k této technologii zatím nemají nic nového.