Hlavní navigace

Bezdrátový přenos elektřiny bude efektivnější

19. 4. 2010

Sdílet

Vědci z Massachusetského technologického institutu pracují na zlepšení technologie bezdrátového přenosu elektrické energie a to zejména do více přístrojů současně.

Výzkum navazuje na původní objev z roku 2007, který poukázal na možnost využití elektromagnetických vln mezi cívkami pro přenos elektřiny bez drátů. Pokus navazoval na obdobné experimenty Nikoly Tesly před více než stoletím. Tato technologie již našla komerční využití např. v některých noteboocích Dell pro dobíjení jejich baterie. Vědci kromě nárůstu efektivity přenosu také pracují na zmenšování cívek, aby byly praktičtější pro nasazení i v malých mobilních přístrojích.

Elektromagnetické pole mezi cívkami není rušeno objekty či lidmi, kteří mohou být přímo uprostřed přenosů energie bez jakýchkoliv následků.

Nový výzkum, na kterém pracují Andre Kurs, Robert Moffatt a profesor MIT Marin Soljacic, je zaměřen na dosažení vyšší efektivity napájení více zařízení současně. Pokud je přenášena elektřina jen do jedné cívky, získá se zde asi 20 % energie oproti množství, jež bylo vysláno, což je poměrně nízká hodnota. Pokud jsou ale cívky na příjmu dvě, efektivita již povyskočí na 30 %, což je údajně dáno resonancí mezi více přijímacími cívkami, díky které se zvyšuje síla magnetického pole a tím roste efektivita přenosu.

Kurs je přesvědčený, že při přidání dalších cívek by mohlo být teoreticky možné dosáhnout efektivity až 100 % a nedocházelo by tedy k žádným ztrátám. Podle vědce by tak mohla být použita například jediná vysílací cívka, která by bezdrátově napájela všechny přístroje v místnosti, do světel po počítače a mohla by vysílat energii i v řádech kilowatt, i když pro tento účel by bylo nutné ji patřičně zvětšit. Naopak přijímací cívky je možné podle výzkumníků miniaturizovat a ukrýt prakticky do všech typů zařízení.