Hlavní navigace

Bezpečnostní chyby v procesorech Intel otevírají dveře útočníkům

5. 1. 2018

Sdílet

 Autor: © Yuri Arcurs - Fotolia.com
Před nedávnem odhalená chyba se týká velké části dosud užívaných čipů, sahá přibližně do posledních deseti let. Na opravě se podle Intelu a dalších zúčastněných firem již pracuje, některé aktualizace na hlavní operační systémy jsou již dostupné. Zprávu původně přinesl server The Register.

Ve zveřejněné zprávě Intel přibližuje rozsah škod a také opravuje některé první informace, které se dostaly na internet. Popisuje, že zneužití chyby má potenciál sbírat citlivá data z počítačů, ale že „nemá potenciál ničit, upravovat nebo mazat data“.

Zmiňuje, že zranitelnost není omezena pouze na produkty Intelu, jak původně média sdělovala. Podle analýz firmy jsou ohroženy procesory a operační systémy různých výrobců; v dokumentu se také píše o tom, že na opravě společnost spolupracuje i s AMD a ARM, tedy svými úhlavními konkurenty v oblasti procesorů.

To je však logický krok. Podobně masivní zranitelnost je špatná pro všechny a vyřešit ji je nutné co nejrychleji.

Brzké aktualizace slibuje Microsoft, Apple i některé linuxové distribuce; oprava zabraňující zneužití zranitelnosti s názvem Meltdown (o ní více na konci článku) vyšla 4. ledna pro Windows 10, dočkají se jí i Windows 7 a 8. Androidy s nejnovějšími bezpečnostními aktualizacemi jsou podle Googlu chráněny, stejně jako jeho webové služby; Chromebooky na aktualizaci teprve čekají. Prohlížeč Chrome se má opravy až dočkat 23. ledna.

Zda jsou ohroženy iPhony a iPady jasné není, laptopy a stolní PC Applu se však aktualizací dočkají. Cloudové služby pro podniky jako AWS nebo Google Cloud Platform jsou z většiny již chráněny, zbytek se oprav dočká brzy.

Spectre, druhý typ zranitelnosti, je údajně těžší na opravu a žádná dosud není všeobecně dostupná.

„Intel začal poskytovat softwarové a firmwarové aktualizace, které mají snížit účinek případného zneužití,“ píše firma. Dopady aktualizací na výkon zařízení by měly být podle firmy pro uživatele nepříliš významné, byť uznává, že závisí na konkrétním zařízení a na pracovním vytížení stroje.

Někteří experti však podle britského serveru BBC hovoří až o 30% zpomalení výkonu strojů.

Intel dále zmiňuje, že spolu s dalšími společnostmi chtěla o zranitelnosti referovat příští týden, až budou k dispozici dodatečné aktualizace; média jej však předběhla. O chybě se podle informací BBC vědělo přinejmenším šest měsíců.

To je poměrně neobvyklá situace – zjištěné bezpečnostní problémy se standardně nejprve řeší v soukromí mezi společnostmi, kterých se zranitelnost týká, a až pak se se vším jde na světlo světa. Jde o ochranné opatření, aby zločinci neměli čas zranitelnost zneužití.

Ten však nyní mají, pokud tedy přijdou na to, o jakou zranitelnost se vlastně jedná. To zatím naštěstí není přesně známo, byť již zranitelnost byla rozdělena na dva různé typy: Meltdown („roztavení“) a Spectre („přízrak“)

Meltdown se dotýká laptopů, stolních počítačů a internetových serverů s čipy Intelu; Spectre je pak problémem pro čipy všech tří hlavních výrobců a je hrozbou pro smartphony, tablety i počítače.

Cloud22

Dosah obou zranitelností by byl v případě zneužití drastický, dosahoval by více než 90 % stolních počítačů a laptopů a značného množství dalších elektronických zařízení.

Zločinci by měli možnost přečíst si data uložená v počítači, získat by mohli například informace o heslech nebo údajích kreditní karty.