Hlavní navigace

Bezpečnostní desatero pro zařízení připojovaná k internetu - 2.díl

24. 12. 2011

Sdílet

 Autor: © iQoncept - Fotolia.com
Elektronika bývá v posledních letech nejčastějším vánočním dárkem. Jak ji zabezpečit? Společnost McAfee přináší několik tipů.

Letošní Vánoce budou šťastné a veselé, mnozí totiž naleznou pod stromečkem nový tablet, notebook či smartphone. Logickou první reakcí na nový dárek je pak naládování takového zařízení různými aplikacemi, ale i osobními daty, jako jsou fotografie, kontaktní informace či soukromé, případně služební dokumenty.

Snadno se pak může stát, že neopatrností o taková data přijdeme nebo nám je někdo odcizí. Jak se takovému úniku dat vyvarovat? Podívejte se společně s námi na první část desatera společnosti McAfee pro ochranu digitálních vánočních dárků.

 

6) Bezpečné vyhledávání a nakupování

Pro vyhledávání a nakupování na internetu by měla fungovat určitá pravidla. Někdy je opravdu problém zjistit, zda a nakolik je stránka, na kterou se chcete podívat, případně na ní i něco koupit, bezpečná. V tom je samozřejmě většinou nápomocen Google či jiný vyhledávač, avšak někdy neškodí pomoci mu specializovaným softwarem, který často bývá součástí většího bezpečnostního balíku.

7) Ochrana dětí

Děti by před použitím internetu měly vědět, jak s ním zacházet. A kdo jiný by je o tom měl poučit, než vlastní rodiče. Řekněte dětem, co vše si mohou nebo naopak nemohou dovolit na internetu (třeba na sociálních sítích) sdílet. Vhodné je i částečné blokování přístupu, například k pornografii či webům podněcujícím k násilí. Nastavení je potřeba čas od času zkontrolovat, protože děti jsou často schopny rodičovské nástroje bez problémů deaktivovat.

8) Herní konzole

I herní konzole jsou dnes připojeny k internetu, a tedy náchylné k infekci nějakým typem viru či malwaru, podobně jako tomu je u PC. Proto je potřeba se připojovat pouze ke známým a zabezpečeným Wi-Fi sítím. Některé konzole mají vestavěné nástroje rodičovské kontroly, jako třeba možnost omezit čas strávený hraním či zamezit přístup k násilným hrám.

9) Přenosná úložiště

V případě přenosných úložišť je třeba si dávat pozor hlavně na data na nich umístěná. Je-li to aspoň trochu možné, všechny své flash disky a přenosné pevné disky byste měli šifrovat, aby se vám nestalo, že vaše data uniknou někam, kam nemají. Dále je třeba nenechávat přenosné disky bez dozoru. A taky je pravidelně kontrolovat bezpečnostním softwarem.

CS24

10) Tablety a smartphony

Smartphony jsou oblíbenými vánočními dárky již pár let, a předpokládáme, že budou letos na prvním místě v kategorii „skokan roku“. Většina tabletů a chytrých telefonů je vybavena operačním systémem Android, který letos nejspíše drží další smutný primát – skokan roku v množství dostupných škodlivých aplikací. Je proto třeba stahovat a instalovat pouze důvěryhodné aplikace s jasným původem, aby se vám nestalo, že se vám do vašeho mobilního zařízení dostane nezvaný host. Dalším krokem je pravidelná záloha dat umístěných na tabletech a smartphonech.


Byl pro vás článek přínosný?