Hlavní navigace

Bezpečnostní software udrží vaše telefonní data v bezpečí

28. 6. 2014

Sdílet

 Autor: © Calado - Fotolia.com
Vědci pracují na nové aplikaci pro chytré telefony, která pozná, když zařízení drží v ruce někdo jiný než jeho majitel, například zloděj.

Software sleduje způsob, jakým se oprávněný uživatel běžně pohybuje po telefonu, a vytvoří si tak vzorec normálního chování. Nástroj například zaznamenává, jaké aplikace používáte nebo kde s telefonem chodíte. Po takové analýze pak software spolehlivě rozpozná, že je smartphone v cizích rukách a zařízení zablokuje, čímž zabrání zneužití dat.

„Využíváme předvídatelnosti našeho každodenního chování,“ říká doktor Gunes Kayacik, který je šéfem výzkumného projektu realizovaného na Kaledonské univerzitě v Glasgow. Majitelé chytrých telefonů podle něj používají v různý čas konkrétní aplikace a ke všemu tak navíc obvykle činí na stejných místech. Za použití několika zdrojů tak software zvládne vytvořit poměrně přesný profil typického uživatele daného zařízení.

Software kromě aplikací sleduje také používané bezdrátové sítě a různé informace popisující uživatelovo okolí – světlo, zvuk a dokonce i magnetická pole.

Rané verzi softwaru prý nyní vytvoření profilu zabere několik dnů. Logicky zde přitom platí, že čím déle analýza probíhá, tím přesnější profil software vytvoří.

Využití pro tento program se nabízí samo. Chytré telefony často obsahují řadu citlivých osobních dat, která se při ztrátě či odcizení telefonu mohou velmi snadno stát předmět zneužití. Software tomu automaticky zabrání. Mohlo by jít tedy o vhodný doplněk k možnosti zablokovat ztracené zařízení na dálku.

Podle Kayacika se schopnosti softwaru stále zlepšují – dovede cizího uživatele odhalit například i tehdy, když se telefon nachází na místech, kde se často pohybuje i jeho oprávněný majitel. Současné verzi prý rozpoznání cizího uživatele zabere jen několik minut.

special_kyberutoky

Kromě funkce pomocníka při ztrátě zařízení může nástroj najít uplatnění i při ověření uživatele v různých službách – například při online nakupování. Současně by prý mohl nahradil odemykání telefonů pomocí gest. Podle vědců lidé toto ověřování provádí i stokrát za den. Od toho by se jim v případě úspěchu softwaru ulevilo.