Hlavní navigace

Bezplatným programům můžete (většinou) důvěřovat - 2.díl

30. 6. 2014

Sdílet

Také přistupujete ke zdarma dostupným programům s nedůvěrou? Přemýšleli jste někdy nad tím, čím to je, že existují aplikace, které dá někdo k dispozici jen tak zadarmo? Jak to tedy je s důvěryhodností takových aplikací? Odpovědi najdete v tomto článku.

Také ve vás hlodá červík pochybností, když máte možnost používat a používáte nějaký zdarma dostupný software? Dobře děláte – ona ta trocha skepticismu a samozřejmě i zvýšené obezřetnosti vůbec neuškodí – ba naopak. Pokud patříte mezi zkušenější uživatele, zřejmě jste se již setkali s tím, že zdarma dostupné produkty zase až tak zdarma nejsou. Je to něco za něco. Často se na zdarma dostupnou aplikaci nabalí spousta balastu, který uživatele dále alespoň obtěžuje, když už nic jiného. Na druhou stranu – pokud si dáte pozor a budete věnovat odpovídající pozornost důvěryhodným doporučením, dostanete se ke špičkovému softwaru úplně zdarma, a to aniž byste nějakým způsobem porušovali zákon.

 

Předchozí díl

 

Zřejmě nejhorším případem reklamy tohoto druhu je reklama při instalaci aplikací. Pokud nejste při instalaci aplikace dostatečně pozorní, nainstalujete si kromě jednoho vámi požadovaného programu další dva nebo tři, které vůbec nechcete. V tomto případě se jedná  o PUP (Potentially Unwanted Programs – potenciálně nechtěné programy), které spousta uživatelů považuje za malware. Instalaci těchto programů se dá ale snadno vyhnout. Stačí totiž zachovávat jedno základní pravidlo – nikdy nespouštět instalační program s výchozím nastavením, ale vždy používat vlastní instalaci.

 

Ilivid-instalace

 Při vlastní instalaci pak pečlivě procházejte jednotlivé kroky instalačního programu a zrušte zaškrtnutí u každé aplikace, kterou nechcete instalovat.

 

Ilivid s Torch Browser

Některé freewarové programy po své instalaci a spuštění zobrazují reklamu přímo v sobě. Tato reklama sice také dost obtěžuje, nicméně pořád je to daleko lepší než instalace nechtěných programů PUP.

soutez_casestudy

 

Někteří vývojáři vyvíjí zdarma dostupný software a rovnou ani nepočítají a ani za něj žádné peníze nechtějí. Pokud se jich zeptáte na důvody, které je k tomuto jednání vedou, pak se dozvíte něco o altruismu, protože věří, že pokud dají svůj program k dispozici co neširším masám uživatelů, bude svět lepší. Jiní zase programují jen tak pro zábavu. Tak kupříkladu Steve Miller naprogramoval nástroj PureText, který patří k našim nejoblíbenějším a nedovedeme si už práci bez něj představit, se přiznal, že jím vyvinuté nástroje, které jsou k dispozici na jeho webu, byla napsány čistě pro zábavu…

Byl pro vás článek přínosný?