Hlavní navigace

Bílý dům nařizuje zpravodajským agenturám, aby víc pracovaly s AI

29. 10. 2024

Sdílet

 Autor: Radan Dolejš s podporou AI
Administrativa prezidenta Bidena vydala nařízení, dle kterého mají zpravodajské agentury a ministerstva více využívat umělou inteligenci. Jde o první dokument svého druhu.

Přidejte si magazín Computerworld mezi své oblíbené zdroje na Google News.

Americký prezident Joe Biden vydal memorandum o národní bezpečnosti, v němž federálním zpravodajským agenturám sděluje, že v zájmu zvýšení bezpečnosti země musí začít používat umělou inteligenci. 

Memorandum je určeno specificky Národní bezpečnostní agentuře (NSA), Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), ministerstvu obrany a ministerstvu energetiky a nařizuje jim, aby umělou inteligenci využívaly ke sledování a potírání vývoje a využívání této technologie nepřáteli země.

Využíváte už ve firmě autonomní agenty postavené na bázi umělé inteligence?

Výnos jmenovaným institucím rovněž nařizuje, aby zajistily, že přijetí AI „odráží demokratické hodnoty a chrání lidská práva, občanská práva, občanské svobody a soukromí“. V plánu je koordinovat toto úsilí se spojenci USA, „aby se zajistilo, že technologie bude vyvíjena a používána způsobem, který dodržuje mezinárodní právo“.

Joel Meyer, prezident pro veřejné produkty u poskytovatele služeb v oblasti umělé inteligence, společnosti Domino Data Lab, uvedl, že cílem memoranda je zjevně zabránit protivníkům USA v dosažení „převahy“ tím, že se integrace a použití umělé inteligence v amerických vojenských a národních bezpečnostních kapacitách stane naléhavou prioritou.

„Toto memorandum je důležitým krokem jak k urychlení inovací a přijetí, tak k zajištění odpovědného a řízeného používání tím, že zavádí ochranné mantinely pro to, jak americké vládní agentury mohou – a co je stejně důležité – anebo nemohou, používat AI,“ řekl Meyer.

Video ke kávě

Máte čas na rychlé a informativní video?

Americké agentury budou také zodpovědné za zvýšení bezpečnosti a rozmanitosti pokročilých počítačových čipů, které budou pohánět výpočetně náročné modely umělé inteligence. 

„Naši konkurenti chtějí podkopat vedoucí postavení USA v oblasti umělé inteligence a ve snaze ukrást americké technologie používají ekonomickou a technologickou špionáž,“ uvádí se v memorandu. „Tento příkaz činí ze shromažďování informací o operacích našich konkurentů v oblasti umělé inteligence prioritu nejvyššího stupně a nařizuje příslušným vládním subjektům USA, aby vývojářům umělé inteligence včas poskytovaly informace o kybernetické bezpečnosti a kontrarozvědce, které jsou nezbytné k zajištění bezpečnosti jejich vynálezů.“

ICTS24

Přidejte si magazín Computerworld mezi své oblíbené zdroje na Google News.

Memorandum nařizuje také zavedení opatření ke zlepšení bezpečnosti a rozmanitosti dodavatelských řetězců čipů a k zajištění toho, aby USA při podpoře vývoje nové generace vládních superpočítačů a dalších nových technologií postupovaly se zřetelem na AI. 

Na vládní úsilí v oblasti AI bude dohlížet stávající Institut pro bezpečnost AI, který funguje v rámci Národního institutu pro standardy a technologie. Podle Bílého domu je to jediný orgán, v němž pracují techničtí odborníci, kteří rozumí rychle se vyvíjející technologii.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.