Hlavní navigace

Biometrie na vzestupu: Co všechno vám už dnes může přinést?

12. 3. 2016

Sdílet

 Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
Biometrické zabezpečení zažívá strmý růst. Je to z velké části i kvůli tomu, že mnoha mobilním uživatelům vyhovuje pohodlnost používání nástrojů, jako je identifikace otiskem prstu. Bude však hrát biometrie významnou roli také v řešeních podnikového zabezpečení?

Bezpečnostní experti upozorňují, že biometrické technologie mají pozitiva i negativa. Na straně pozitiv je biometrie efektivním způsobem prokazování skutečné identity jednotlivých uživatelů.

„Nejviditelnější výhodou je, že se dokazuje identita osoby s větší mírou jistoty,“ tvrdí Jason Taule, ředitel zabezpečení ve firmě FEI Systems, která je poskytovatelem technologických produktů pro zdravotnictví.

„Předpokladem ovšem je, že se biometrie použije v kombinaci s něčím, co tento člověk zná. To je velmi důležité v situacích, kdy dochází k přístupu k systémům a prostředkům vyšší úrovně citlivosti,“ dodává Taule.

S využitím biometrie „víte, že jednotlivec přistupující k zabezpečeným oblastem či informacím je nejen osobou disponující odpovídajícími přihlašovacími údaji, ale je to skutečně osoba, které se přístup udělil“, říká Maxine Most, ředitel společnosti Acuity Market Intelligence. „To zlepšuje zabezpečení a poskytuje to kontrolní záznam.“

Biometrie může také poskytnout větší komfort. „Přestože existují jasné rozdíly mezi různými variantami biometrie (například otisky prstů versus skenování duhovky), výhodou využití této technologie pro autentizaci je skutečnost, že osoba nemůže tento identifikátor zapomenout, jako se to může například stát u hesla, ani ho nemůže někde nechat nebo jí ho někdo nemůže ukrást, jako se to může stát u tokenu,“ popisuje Taule.

To podle něj přináší snížení nároků na linku technické podpory a potenciálně úspory v oblasti nákladů na zaměstnance.

Na rozdíl od metod založených na heslech poskytuje biometrie „silnou autentizaci“, kterou nelze později popírat při soudním sporu, tvrdí Taule. V závislosti na způsobu implementace systému existuje možnost využít biometrii pro ověření totožnosti při vstupu do budovy nebo k autoritě, která poté umožní přístup k dalším zdrojům.

Biometrie může při správném využití „vyřešit mnoho problémů s pouhým využitím uživatelské identifikace a hesel“, tvrdí Mary Chaneyová, hlavní vedoucí týmu správy dat a reakce na incidenty ve finanční instituci GE Capital.

„Pokud použijete dynamické behaviorální biometrické rozpoznávání, jako je například dynamika úhozu do kláves, můžete získat výhodu dvoufaktorové autentizace,“ popisuje Chaneyová.

Použití dynamiky stisků kláves umožňuje organizacím měřit u každé osoby dobu stisku kláves a dobu mezi stiskem dalších kláves, říká Chaneyová a dodává: „Při tomto scénáři poskytuje pouhé zadání hesla dvoufaktorovou autentizaci.“

Kromě toho je podle ní dynamika stisků kláves velmi přesná a není pro uživatele rušivá, což jsou dva z největších problémů při používání biometrie při jakékoli implementaci zabezpečení.

 

Nesnadné zneužití

Dalším velkým přínosem použití biometriky je, že se velmi těžce falšuje, tvrdí Chaneyová. Při měření obou (fyziologických a dynamických) údajů se zaznamenávají informace pro každou osobu jedinečné a v průběhu času se málokdy mění.

Při správné implementaci není třeba v některých případech nic dalšího dělat, ani si pamatovat. Ztracená ID a zapomenutá hesla budou minulostí, říká Chaneyová.

Protože je osobní údaje nesmírně obtížné padělat, „mohly by se biometrické identifikátory používat k usnadnění jak fyzického přístupu, například v určitých oblastech podnikového areálu, tak i k virtuálnímu přístupu k vybraným místům v podnikovém intranetu“, uvádí Windsor Holden, šéf výzkumu v analytické firmě Juniper Research.

„Tato přihlášení lze přímo propojit s konkrétní aktivitou, takže v případě narušení bezpečnosti v rámci organizace lze rychle identifikovat odpovědnou osobu,“ říká Holden.

Biometrii lze také použít k integraci BYOD (využívání osobních zařízení pro firemní účely) do podnikových bezpečnostních strategií, „protože tak dochází k propojení osob a přístupu pomocí jejich osobních mobilních zařízení“, vysvětluje Most.

 

Prozatímní negativa

Na straně negativ stále figurují dvě velké nevýhody biometrie – vysoká cena a obavy o zachování soukromí, uvádějí experti...

 

Cloud22

Tento příspěvek vyšel v Security Worldu 2/2015.Oproti této on-line verzi je výrazně obsáhlejší a přináší další poznatky a tipy, které lze využít při praktické implementaci u vás ve firmě.

Časopis (starší čísla i předplatné těch nadcházejících) si můžete objednat na adrese našeho vydavatelství.