Hlavní navigace

Bitcoin Foundation má vážné problémy, mluví se o krachu

8. 4. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia © ulchik74
Organizace Bitcoin Foundation, která vznikla v roce 2012 s cílem propagovat virtuální měnu Bitcoin, ve včerejším oficiálním prohlášení odmítla nařčení jednoho z členů své správní rady, podle kterého brzy vyhlásí bankrot, avšak přiznala, že její finanční situace je poměrně špatná.

Správní rada Bitcoin Foundation odmítla pondělní nařčení její člena Oliviera Janssena, podle kterého Bitcoin Foundation „bankrotuje“, avšak dodala, že kvůli vysoké volatilitě kurzu bitcoinu musela provést drastická opatření na snížení nákladů.

I když bankrot Bitcoin Foundation vyloučila, její představitelé přiznali, že organizace má velké finanční problémy, jež byly zapříčiněny velkým poklesem hodnoty bitcoinů v jejím vlastnictví.

Na počátku roku 2013 měl jeden bitcoin hodnotu asi 14 dolarů, ještě v listopadu tohoto samého roku však hodnota vyskočila až na rekordních 1 145 dolarů. O měsíc později následoval prudký pokles na 569 dolarů za jeden bitcoin a včera se hodnota bitcoinu podle portálu Coinbase ustálila na 258 dolarech.

A to nevěstí pro organizaci, která vlastní velké množství bitcoinů, nic dobrého. „Snížení hodnoty Bitcoinů výrazně ovlivnilo fungování nadace, jelikož většina našich aktiv je držena právě v bitcoinech,“ stojí v oficiálním prohlášení Bitcoin Foundation. V důsledku toho bylo údajně propuštěno 90 % zaměstnanců.

„Někteří členové našeho týmu odešli dobrovolně a souhlasili s tím, že nám během tohoto těžkého období budou i nadále pomáhat bez nároku na mzdu,“ stojí dále v prohlášení. Není zřejmé, jak velké množství bitcoinů nadace vlastní, na konci roku 2013 však podle dokumentů zaslaných americkému daňovému úřadu nadace držela bitcoiny v hodnotě 4,5 milionů dolarů.

Ty by dnes měly hodnotu pouhých 1,5 milionů dolarů. Současný stav hospodaření nadace by měl být jasnější během několika týdnů, kdy bude zveřejněno její zatím poslední daňové přiznání za rok 2014.

Podle bývalého člena správní rady Gavina Andresena však špatná finanční situace nadace není zapříčiněna pouze bitcoinem.

„Nadace na konci roku 2013 a začátku roku 2014 spustila řadu ambiciózních projektů,“ řekl Andresen. „Žádný z těchto projektů však nedosáhl nějakých výsledků, jelikož neměly dostatečné financování kvůli klesající hodnotě bitcoinu a čím dál nižším příspěvkům členů nadace.“

V průběhu roku 2013 nadace obdržela členské příspěvky ve výši 358 000 dolarů - i ty však nejspíše byly drženy v bitcoinech.

Členské příspěvky navíc již nějakou dobu klesají. Podle Andresena tomu tak je od té doby, co se v médiích začaly objevovat informace o dvou nechvalně proslulých členech správní rady, jež následně rezignovali - Charliem Shremovi, který je v současné době ve vězení kvůli praní špinavých peněz pomocí bitcoinů a Marku Karpelesovi, jenž v Tokiu neúspěšně provozoval burzu bitcoinů Mt. Gox.