Hlavní navigace

BlackBerry 10 bude vydáno 30. ledna

13. 11. 2012

Sdílet

 Autor:
Kanadská společnost RIM dnes oznámila, že svůj nový operační systém s názvem BlackBerry 10 vydá 30. ledna spolu s dvěma novými telefony.

Původně měl být BlackBerry 10 vydán do konce tohoto roku. Podle vyjádření společnosti vydání telefonů a nového OS proběhne současně v několika zemích světa. Není pochyb o tom, že nový operační systém a dva smartphony budou pro budoucnost firmy velmi důležité. Podíl operačního systému BlackBerry na trhu se v posledních několika letech výrazně ztenčil, ve třetím čtvrtletí tohoto roku činil 4,3 %, zatímco ještě před rokem to bylo 9,6 %. RIM věří, že s BlackBerry 10 bude moci opět konkurovat iOS a Androidu.

To, že má RIM v současné době na trhu opravdové problémy, potvrzuje i několik týdnů stará zpráva, podle které americké ministerstvo obrany již neplánuje s touto společností obnovit exkluzivní smlouvu na používání BlackBerry. Pár dnů poté s podobnou zprávou přišla i společnost Yahoo, která již v budoucnu údajně nebude při nákupu telefonů pro své zaměstnance preferovat BlackBerry. To, že si RIM svou pozici na trhu uvědomuje, dokazuje i fakt, že společnost před časem představila platformu s názvem Fusion, která vlastníkům BlackBerry umožňuje synchronizovat jejich zařízení s telefony s konkurenčními operačními systémy iOS a Android.

Mezi klíčové funkce BB10 patří Centrum BlackBerry a BlackBerry Balance. Všechny zprávy, oznámení a události v kalendáři se shromažďují v Centru, ke kterému uživatel může jednoduše kdykoli přistupovat. BlackBerry Balance pak uživatelům umožní přepínat mezi osobním a firemním profilem telefonu. Na nedávné konferenci BlackBerry Jam v Londýně byl Balance jednou z funkcí, která návštěvníky nadchla nejvíce. BlackBerry 10 bude také opatřeno certifikací FIPS 140-2, díky které budou moci nové telefony ihned začít využívat vládní agentury, jež potřebují určitý standard zabezpečení.

Spolu s BB10 RIM představí i dva smartphony, jeden s plnohodnotnou dotykovou klávesnicí a jeden s fyzickou klávesnicí QWERTY. V současné době nové telefony BlackBerry testuje více než padesát operátorů po celém světě. „Při vývoji BlackBerry 10 jsme chtěli vytvořit unikátní uživatelské rozhraní, které se bude stále přizpůsobovat vašim potřebám. Náš tým velmi tvrdě pracoval na tom, abychom vám mohli nabídnout nejpokročilejší funkce spolu s nejlepším webovým prohlížečem, bohatou nabídkou aplikací a multimediálním obsahem,“ řekl Thorsten Heins z RIM.

Burza na dnešní zprávu o zveřejnění konečného data vydání BB10 reagovala velmi pozitivně, hodnota akcií kanadské společnosti vzrostla o deset procent.