Hlavní navigace

BlackBerry chystá BBM Protected pro šifrovanou výměnu zpráv

7. 4. 2014

Sdílet

 Autor: © Tommi - Fotolia.com
Společnost se snaží zabezpečenou variantu služby nabízet podnikům vyžadujícím vyšší úroveň zabezpečení komunikace. Nová služba by měla být spuštěna letos v létě.

„Ozývá se nám mnoho uživatelů zajímající se o bezpečnost, protože neexistuje žádná jiná služba, která může nabídnout takovou kombinaci zabezpečení a správy a současně ovládání na straně koncových uživatelů,“ prohlásil Thad White, ředitel divize BBM for Business.

Služba BBM Protected byla představena letos v únoru jako součást sady eBBM Suite, připravované řady produktů využívajících kombinaci aplikace BlackBerry Messanger, chytrých telefonů BlackBerry a serverů BES včetně nové verze 10. Ceny zatím zveřejněny nebyly, počítá se ale s měsíčním účtováním za uživatele.

Celá sada eBBM Suite představuje snahu BlackBerry o udržení stávajících uživatelů serverů BES, kterými jsou často státní a bezpečnostní organizace. Společnosti se totiž stále nedaří získat dostatek zájemců pro svou novou generaci smartphonů BlackBerry a nové verze serverů BBS 10. Podle oficiálních informací společnosti klesly prodeje serveru za poslední čtvrtletí loňského roku o 64 % a prodeje chytrých telefonů téměř o polovinu.

White připomněl, že služba BBM je v současnosti kromě telefonů BlackBerry k dispozici i pro uživatele smartphonů se systémy Android a iOS. Podle něj bude zabezpečená varianta nejdříve k dispozici pro přístroje BlackBerry a poté bude následovat podpora iPhonů a telefonů s Androidem, případně i s Windows Phone.

Šifrování a správu bude možno provádět pomocí serverů BES a BES 10, White se ve svém prohlášení o žádné jiné možnosti nezmínil. Podle něj chce společnost oslovit a udržet především stávající uživatele systému BES a získat nové uživatele pro BES 10.

Analytik Jack Gold z agentury J. Gold Associates komentoval otevření služby BBM pro systémy Android a iOS jako signál toho, že si společnost uvědomuje důležitost podpory více platforem. Proto je podle něj vhodné, aby byla šifrovaná varianta BBM Protected k dispozici i pro jiné servery než BES.

Podle Whita používá službu BBM 85 milionů uživatelů z celého světa, a to nejen těch firemních, ale i jednotlivců. BBM Protected by měl proto umožnit zabezpečenou komunikaci nejen v rámci jedné firmy, ale i s externími subjekty. Podobnou šifrovanou komunikaci nabízejí například i společnosti Cisco nebo Microsoft, podle Whita jsou ale tyto služby „omezeny na komunikaci uvnitř organizace a připojení externích účastníků vyžaduje složitou hierarchii pověření serverů.“ „Možnost bezpečně komunikovat uvnitř i vně je pro uživatele zásadní,“ dodal.