Hlavní navigace

BlackBerry chystá phablety a širokoúhlý tablet

2. 4. 2013

Sdílet

 Autor: © Research In Motion
Z uniklých plánů společnosti pro příští rok vyplývá, že BlackBerry chce zlepšit své postavení na trhu s tablety.

Na třech nových zařízeních poběží mobilní operační systém BlackBerry 10, který zatím používá pouze chytrý telefon Z10 a který se objeví také v modelu Q10 s klávesnicí QWERTY. Jde o informace založené na uniklých snímcích z firemní prezentace, které se poprvé objevily na twitterovém účtu uživatele @BB10Leaks.

Představitelé BlackBerry se k autenticitě snímků zatím nevyjádřili. Generální ředitel společnosti Thorstein Heins nicméně v minulém týdnu opakovaně prohlásil, že ještě v letošním roce by mělo dojít k představení několika dalších produktů s operačním systémem BlackBerry 10. Už ale nespecifikoval, o jaký typ zařízení se bude jednat.

Jedním z přístrojů zmiňovaných v prezentaci je tablet s širokoúhlým displejem. Ten doplňují dva phablety U10 a R10, který by měl být stejně jako model Q10 opatřen fyzickou klávesnicí QWERTY. Označení phablet se používá pro zařízení, jejichž rozměry se pohybují na hranici mezi chytrými telefony a tablety.

Tablet by se měl na pultech obchodů objevit již ve třetím nebo čtvrtém čtvrtletí tohoto roku. Phablety přijdou na řadu později – U10 na konci roku a R10 až na jaře 2014.

Prezentace neobsahuje žádné další podrobnosti o nových zařízeních. Dva phablety se nicméně zdají být o něco širší než telefony Z10 a Q10.

BlackBerry se v současné době snaží prosadit se 7palcovým tabletem PlayBook, který je na rozdíl od nového tabletu B10 spíše čtvercového tvaru. Podle některých analytiků by nové zařízení mohlo konkurovat hlavně tabletům s 9 až 11palcovými displeji, což je kategorie, do které patří 9,7palcový iPad a mnoho Androidů.

„BlackBerry chce být plnohodnotným konkurentem a zaujmout především podnikové uživatele. Aby však mohl soutěžit s Applem nebo Androidem, musí nejprve zkompletovat svou produktovou řadu,“ řekl Jack Gold z J. Gold Associates. Gold si není autenticitou uniklých snímků stoprocentně jistý. Všiml si ale, že v prezentaci chybí telefony ze střední cenové skupiny, o kterých se Heins v minulém týdnu také zmínil.