Hlavní navigace

BlackBerry je stále nejbezpečnější mobilní platformou

16. 4. 2012

Sdílet

 Autor: © Calado - Fotolia.com
Operační systém BlackBerry od RIM si v testu čtyř velkých mobilních platforem opět vedl lépe než třeba Android.

Analýza nazvaná Firemní připravenost spotřebitelských mobilních platforem hodnotí nejpoužívanější operační systémy na základě mnoha kritérií. Výzkumníci se kromě celkové bezpečnosti zajímali například o bezpečnost aplikací, proces autentizace či virtualizaci a každou oblast ohodnotili pětibodovou stupnicí.

Nejlépe z testu vyšel BlackBerry 7.0 s průměrným skóre 2,89. Za ním se umístil iOS s hodnocením 1,7 následovaný Windows Phone 7 s 1,61. Poslední místo zbylo na Android 2.3 s průměrným hodnocením 1,37. Jediným překvapením je tak právě umístění operačního systémy od Googlu, který je přeci jen o něco starší než mobilní Windows, a proto se od něj očekával lepší výsledek. Naopak první místo pro BlackBerry se díky jeho dlouhé firemní historii dalo očekávat.

„Ačkoliv je Android k dispozici již ve verzi 4.x, verze 2.x je stále nejpoužívanější. Už jen kvůli tomu představuje bezpečnostní riziko,“ upozorňují na problémy v aktualizaci Androidů autoři studie. Těmi jsou výzkumníci z organizací Altimeter Group a Bloor Research, u kterých si výzkum objednala společnost Trend Micro.

Podle Raimunda Genese, technického ředitele Trend Micro, je kvůli rostoucímu trendu konzumerizace a používání vlastních zařízení při práci (BYOD) důležité si uvědomit, že každý mobilní telefon je vlastně pro firmy bezpečnostním rizikem. Na některých mobilních operačních systémech je stále znát jejich silné spotřebitelské zaměření a pro firemní užití tak nejsou zcela vhodné. Na druhou stranu je však důležité také to, do jaké míry se může každá platforma ještě vyvíjet, a v tomto ohledu má Android pravděpodobně lepší perspektivu než BlackBerry.

Byl pro vás článek přínosný?