Hlavní navigace

BlackBerry nekončí!

9. 2. 2013

Sdílet

 Autor: BlackBerry 10
Pro samé jablko není dnes ostružiny vidět. Zatímco Apple se svým posledním iPhone 5 se na trhu smartphonů zabydlel ze všech účastníků nejúspěšněji, kanadskému RIM jako by začal docházet dech.

Pro samé jablko není dnes ostružiny vidět. Zatímco Apple se svým posledním iPhone 5 se na trhu smartphonů zabydlel ze všech účastníků nejúspěšněji, kanadskému RIM jako by začal docházet dech. Jedno z nejrozšířenějších firemních komunikačních řešení pro korporátní využití už mnozí experti i amatéři odsoudili k záhubě. Zdá se ale, že Kanaďané ještě neřekli poslední slovo.

Čaroděj ze země OS 10

V souvislosti s uvedením nového operačního systému se poslední měsíce nejčastěji spekulovalo o tom, že po BlackBerry zůstane na světě právě jen softwarová a nikoliv hardwarová stopa.

Nový systém se už konečně narodil. Stejně tak světlo světa spatřil BES 10, tedy komunikační báze pro firmy a korporace a také nový obchod s aplikacemi, hudbou a filmy BlackBerry World. Vylepšení se dočkal i BBM, výhodný tarif pro komunikaci mezi telefony této značky, který nyní podporuje i videohovory. Vývojáři po letech spekulací přišli opravdu s převratnými změnami, a to nejen v oblasti softwaru.

Od X do Z

I v oblasti hardwaru se chce tradiční kanadská firma posunout o několik stupínků výš. Pro zákazníky, které už omrzel klasický vzhled á la původní BlackBerry pager, připravili vývojáři model Z10, který se vzhledově podobá spíše přístrojům od Nokie s operačním systémem Windows Phone. Ve výbavě nebudou chybět 2 GB RAM, procesor Snapdragon, dvě kamery nebo čtečka NFC pro bezkontaktní placení. Ačkoliv Z10 bude vypadat jinak než klasické BlackBerry, i tento typ bude podporovat paušál na výrobní číslo BlackBerry pin.

 

Tradiční „BlackBerry look“ si zachová druhý model nesoucí označení X10. K němu žádné bližší informace neunikly, snad jen že bude disponovat čtvercovým dotykovým displejem s rozlišením 720x720 obrazových bodů. Samozřejmě se počítá i s běžnými službami spjatými s internetem v mobilu, včetně podpory LTE sítí.

Na obě novinky a dlouho očekávaný operační systém se můžeme těšit už 30. ledna.

Zdroj: Vodafone