Hlavní navigace

BlackBerry představil dva nové smartphony – Z10 a Q10

Sdílet

 Autor: © Elizabeth Heichler - IDGNS
Během středy klesla cena akcií společnosti RIM o 6% po té, co společnost oznámila změnu jména z Research in Motion na BlackBerry a předvedla své nové smartphony - Z10, který má dotykový displej, a Q10 s fyzickou klávesnicí QWERTY.

Ač se investoři zdají být změnou zklamaní, analytici předpokládají, že nová zařízení a změna jména možná firmě přinesou tolik potřebnou změnu a obrat na trhu v její prospěch.

BlackBerry Z10Nové smartphony kanadské společnosti mají spojit dvě největší skupiny zákazníků – ty, kteří telefon používají pro zábavu, a ty, kteří zařízení využívají pro pracovní účely. V tuto chvíli se prodává rekordní počet osobních telefonů pro pracovní účely a rozdíl mezi klasickými uživateli a zaměstnanci pomalu mizí. „Smartphony pro práci nakupují více jednotlivci než technická oddělení,“ míní Bob O’Donnell, analytik z agentury IDC.

Klasickým uživatelům nabízí telefony Z10 a Q10 zajímavé možnosti natáčení videí a fotografování. Pro uživatele, kteří chtějí využívat zařízení i pro pracovní účely, mají nové smartphony funkci BlackBerry Balance, díky které je možné mít na jednom zařízení dva samostatné a zabezpečené účty. O’Donnell si také myslí, že by BlackBerry mohl mít otevřenou cestu na trh díky slabým místům Applu. „Je iPhone stále populární? iOS začíná být vyčerpaný a některým přijde starý,“ řekl. „To nechává volné místo pro BlackBerry, i když jen malé,“ dodal.

Podle Thorstena Heinse, generálního ředitele BlackBerry, bude Q10 v prodeji od dubna. Heins také ve středu oznámil, že se společnost Reaserch in Motion přejmenovala na BlackBerry. Momentálně má BlackBerry na světovém trhu se smartphony podíl menší než 5% a podle analytiků společnost čelí velké výzvě. „Jsou změny dostatečné, aby společnosti popostrčily dopředu? Záleží na marketingu,“ myslí si O’Donnell.

„Myslím, že mají na návrat dobré šance,“ soudí Jack Gold, analytik ve společnosti J. Gold Associates.

Vedle nové funkce BlackBerry Balance mají nové smartphony také nástroj nazvaný „Remember“. Ten umožní uživatelům nastavit složky jako například „dovolená“, kam se budou ukládat určité e-maily nebo textové zprávy k pozdějšímu přečtení.

BlackBerry Q10Golda zaujala funkce chatu, který umožňuje jednoduché sdílení prezentací, grafů a tabulek. O’Donnell řekl, že ho ohromily marketingové plány společnosti, které zahrnují například vystoupení zpěvačky Alicie Keysové.

Někteří pozorovatelé si myslí, že by společnost mohla mít problém kvůli nedostatečnému počtu aplikací. V obchodu World App Store je jich ke stažení přibližně 70 000, což je desetkrát méně než má ve svých obchodech Apple nebo Google. O’Donnell však řekl, že je podle něj množství aplikací dostatečné pro firmy i běžné uživatele. „Kolik aplikací člověk vlastně potřebuje?“ ptá se.

Z10 má displej velký 4,2 palce a rozlišení 1280 x 768 pixelů. Q10 má 3,1palcový displej a fyzickou klávesnici QWERTY. Obě zařízení jsou vybaveny dvoujádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon s taktem 1,5 GHz. Oba telefony mají 2 GB paměti RAM, 16 GB úložného prostoru a slot pro kartu microSD.

Oba telefony mají také přední i zadní kameru. Zadní má 8 megapixelů a přední 2 megapixely. Je možné s nimi platit přes NFC a budou podporovat Wi-Fi, 4G LTE nebo HSPA. Telefony budou mít také nainstalovány aplikace pro Facebook, Twitter, Linkedin a Foursquare.