Hlavní navigace

BlackBerry představilo BBM na smartwatch s OS Android Wear

8. 1. 2015

Sdílet

 Autor: © BlackBerry
Společnost Blackberry představila na veletrhu Consumer Electronics Show v Las Vegas svou aplikaci Messenger na chytrých hodinkách s operačním systémem Android Wear.

V rámci krátké demoverze pro reportéry a analytiky BlackBerry naznačilo směr, kterým se společnost chce u nositelné elektroniky ubírat. Podle kanadské společnosti, která historicky poskytuje řešení firemním uživatelům, začnou i tito kupovat chytré hodinky, na která se jim budou přenášet upozornění a případně budou umožňovat i komunikaci, aniž by bylo třeba, aby uživatelé v kapse hledali mobilní telefon.

BBM (BlackBerry Messenger) pro hodinky s Android Wear jako Moto 360 nebo Samsung Galaxy Gear S by podle ředitele pro firemní produkty v BlackBerry Jeffa Gadwaye měl být dostupný do dvou měsíců.

Gadway demonstroval, jak uživatel BBM bude moci napsat krátkou textovou zprávu či provést hlasový hovor s jiným pracovníkem s hodinkami Galaxy Gear S. Hodinky se propojí skrze Bluetooth se smartphonem v jeho kapse.

Zprávy odeslané pomocí BBM jsou šifrovány, což je častý požadavek především firemních zákazníků. Podle BlackBerry využívá BBM v současné době 90 milionů aktivních uživatelů a jejich počet neustále roste.

„Chytré hodinky jsou skvělým pomocníkem, když jsem na jednání a na zápěstí se mi zobrazí upozornění. Jediným pohybem prstu mohu odeslat přednastavenou odpověď,“ řekl Gadway. K hlasovým hovorům je možné využít také Google Now.

Gadway uvedl, že společnosti mohou například pro zaměstnance pracující ve skladech nakoupit hodinky v hodnotě dvou set dolarů, které budou monitorovat jejich pracovní zátěž. Na hodinkách zaměstnanců se mohou zobrazovat upozornění týkající se toho, kdy mají začít s nějakým úkolem, nebo zda se někde nevyskytl problém.

Různá zařízení pak podle Gadwaye mohou automaticky posílat pracovníkům nebo jejich nadřízeným upozornění, když se vyskytne třeba problém s nějakým přístrojem.

„Smartwatch jsou teprve na začátku, avšak BlacBerry se rozhodlo, že tuto oblast bude určitě dobré prozkoumat,“ řekl Gadway. S BBM pro Android Wear uživatelé budou na své chytré hodinky přijímat upozornění, když jim přijde nová zpráva skrze BBM, přičemž uvidí jméno odesílatele a náhled zprávy.

BlackBerry na veletrhu CES představilo také platformu, která se zaměřuje na automobilový a zdravotnický průmysl. Tato platforma je založena na programu BlackBerry QNX a slouží jako nástroj ke sběru dat z různých senzorů a jejich přenosu mezi senzory či na jiná zařízení. Kanadská společnost se mimo jiné spojila s firmou NantHealht a vydala zařízení HBox, které snímá a přenáší informace o zdravotním stavu mezi pacienty a doktory. HBox je posaven na speciální verzi QNX zvané Neutrino.