Hlavní navigace

BlackBerry prodalo milion telefonů Z10, je v zisku

 Autor: © Elizabeth Heichler - IDGNS
BlackBerry oznámilo, že prodalo milion kusů svého high-endového telefonu Z10. Podle analytiků by to společnosti mohlo pomoci opět nastartovat její podnikání.
Martin Stančík 29. 3. 2013

Sdílet

Vypadá to, že situace kanadské společnosti BlackBerry (dříve RIM) se konečně obrací k dobrému. Měsíc po představení své nové vlajkové lodi, chytrého telefonu s názvem Z10, firma oznámila, že jich již prodala milion. Zakladatel BlackBerry Mike Lazaridis při příležitosti zveřejnění této zprávy oznámil, že k prvnímu květnu odejde z vedení společnosti na odpočinek. „Vydáním BlackBerry 10 jsem splnil svůj závazek ke společnosti,“ uvedl Lazaridis. „Thorsten a jeho tým odvedli skvělou práci. Máme na co být hrdí. Věřím, že společnost zanechávám v těch správných rukou.“ Po několika vlnách propouštění BlackBerry zveřejnilo, že za poslední fiskální čtvrtletí minulého roku dosáhlo čistého zisku ve výši 98 milionů dolarů – o rok dříve byla společnost ve ztrátě 125 milionů dolarů. Na druhou stranu počet předplatitelů sítě BlackBerry, která uživatelům umožňuje přistupovat k zabezpečené infrastruktuře společnosti, klesl v minulém čtvrtletí rychleji, než se čekalo: ze 79 milionů na 76 milionů.

Podle šéfa BlackBerry Thorstena Heinse budou finanční výsledky za další čtvrtletí ještě lepší díky „efektivnějším systémům dodávek a novým maržím na hardwaru“, a to navzdory tomu, že náklady na marketing byly u příležitosti vydání platformy BlackBerry 10 zvýšeny o 50 %. Podle analytiků je milion prodaných kusů Z10 „skvělý“, vezmeme-li v úvahu, že se telefon začal ve Velké Británii prodávat pouze měsíc před koncem fiskálního roku společnosti a na klíčový americký trh se dostal teprve před týdnem. „Pro celou platformu je to velmi dobrý začátek,“ řekl analytik Jan Dawson ze společnosti Ovum.

Další modely s BB10 vydá BlackBerry v tomto roce, a to jak s fyzickými, tak s dotykovými klávesnicemi. Prodej starší generace BlackBerry se v posledním čtvrtletí propadl na 5 milionů kusů z 6.9 milionu kusů. Je však třeba dodat, že se v tomto období propadla kompletně poptávka po telefonech po celém světě.

Během uplynulého roku BlackBerry vydělalo ze všech kontinentů nejvíce peněz v Africe. V Evropě příjmy klesly ze 4,5 miliardy dolarů na 1,2 miliardy dolarů, v Severní Americe pak dosáhly pouze 587 milionů dolarů. Celkové roční příjmy klesly v porovnání s předchozím rokem o 40 % na 11 miliard dolarů s operativními ztrátami ve výši 628 miliony dolarů. BlackBerry by v tomto roce mohl pomoci i tablet PlayBook, který sice nezískal od odborníků příliš dobré recenze, však v posledním čtvrtletí uplynulého roku se jej prodalo pěkných 370 000 kusů.