Hlavní navigace

Blíží se možný soupeř iPadu za 200 dolarů

13. 3. 2010

Sdílet

Tablet PC za 200 dolarů je již dlouho snem. V minulosti se spekulovalo o zařízení Crunchpad, které mělo být za tuto cenu, ale naděje netrvala příliš dlouho, jelikož brzy bude uvedeno na trh názvem Joo Joo a za cenu 400 dolarů. Nicméně přichází nová šance...

Pokud totiž firma Freescale dokáže přenést do reality vše, co předvedla na výstavě Mobile World Congress, může se tento sen konečně uskutečnit.

Zařízení, které společnost oznámila a předvedla, se jmenuje i.MX51. Jde o sedmipalcový tablet, který bude k dostání v mnoha barvách a bude na něm možné provozovat jeden ze tří operačních systémů: Android, Chromium OS a Linux. Předvedený tablet byl používán s myší a klávesnicí, nicméně dotykové ovládání je také možné, portál The Chrome Source oznámil, že existuje jiné demo, kde tablet využívá dotykovou verzi operačního systému Linux.


Demo video s prototypem od společnosti Freescale prozrazuje několik vzrušujících věcí. První je cena, která má být pouhých 200 dolarů a proto je možné odpustit drobnosti v oblasti vzhledu a uživatelského rozhraní (i když to novému přístroji na konkurenceschopnosti vůči Applu nepřidá). Možnost volby mezi ovládáním myší a klávesnicí nebo pomocí dotykového displeje je také velmi příjemná a dává uživatelům možnost rozhodnout se, co preferují a tuto volbu iPad nenabízí. A nakonec, k dispozici jsou všechny porty a konektory včetně USB, které mnoho lidí využívá a iPad je netaktně opomenul.

Toto zařízení sice možná nedokáže tolik co běžné notebooky, ale produkt, který stojí pouhých 200 dolarů a využívá open source operační systém Linux, Android nebo Chrome si může velmi dobře najít své místo na trhu, který bude brzy tablety přeplněn.