Hlavní navigace

Blockchain si v poklidu razí cestu do mezinárodní bankovní sítě

14. 3. 2019

Sdílet

 Autor: Fotolia © iconimage
SWIFT oznámila plány na testování blockchainové technologie za účelem hlasování akcionářů svých klientů.

SWIFT, společnost zodpovědná za systém mezinárodního platebního styku, pracuje na blockchainovém proof-of-concept mechanismu určeném pro elektronické hlasování akcionářů svých klientů. Na vývoji se podílí též asijská softwarová společnosti SLIB, singapurská burza SGX nebo Deutsche Bank.

„Akcionářský hlas je v korporátním rozhodovacím procesu tlumen zastaralým hlasovacím systémem. Technologie ho posílí,“ říká Tony Lewis, šéf bezpečnostních služeb další zapojené firmy HSBC Holdings. „Elektronické hlasování postavené na systému DLT má potenciál zajistit větší efektivitu, transparentnost a participaci.“

V případě SWIFTu však nejde zdaleka o první projekt vycházející z tzv. distributed ledger technologie.

„Snažíme se využívat celou škálu nových technologií, abychom vyhověli potřebám našich klientů,“ uvedla mluvčí SWIFTu, jenž byla jednou z prvních z narůstajícího množství společností, které možnosti blockchainu začaly testovat.

„Dnes už je konkurence obrovská,“ hodnotí Avivah Litanová ze společnosti Gartner, „Když se řekne SWIFT, člověk si představí velkou bankovní síť pro rychlý převod peněz a autentizaci uživatelů, což je však velmi nákladné. V poslední době se objevila řada konkurenčních iniciativ, které začaly využívat blockchain.“

Mezi nimi například banka JP Morgan, která rozjíždí projekt Interbank Information Network, který má výrazně zrychlit převody peněz, nedávno jsme i na Computerworldu psali také o vlastní kryptoměně JP Morgan, první zajištěné „klasickou“ bankou. Tento a podobné projekty dle Litanové představují pro SWIFT ohrožení. A připomíná třeba také CLSNet – blockchainovou síť umožňující platební služby ve více než 120 měnách, do které se postupně zapojují další a další banky z celého světa.

„Není to ani tak revoluce, jako spíš postupné zlepšování způsobu, jakým se dělá běžný byznys. Posílat si peníze skrz DLT je daleko efektivnější.“

Blockchainové sítě představují pro peněžní transakce dobrou platformu, jelikož každý z členů sítě má vlastní kopii elektronické účetní knihy a může si ověřit, že transakce probíhají správně. Není potřeba centrální bankovní autority.

„Pokud se chcete ujistit, že vaše peníze jdou tam, kam mají, nemusíte volat SWIFT ani se hlásit do jejich sítě. Podíváte se do vlastních záznamů.“

SWIFT v současnosti stojí za většinou mezinárodních peněžních transakcí, členem systému je zhruba deset tisíc institucí, které si denně vymění kolem 24 milionů zpráv. Nový projekt má ověřit, zda rozmáhající se technologie může zjednodušit „v současnosti neefektivní management setkávání akcionářů a související hlasovací procesy, které jsou často náročné jak na čas, tak na peníze“.

Cloud22

„Zejména proxy hlasování je často zbytečně komplikované a ústí v chyby, kterým by se dalo předcházet skrze větší transparentnost a automatizaci,“ uvádí SWIFT v tiskové zprávě projektu. Jestli obstojí, budou zúčastněné firmy v následujících měsících testovat v rámci existující SWIFT infrastruktury.

Projekt má rovněž prokázat životaschopnost hybridních řešení založených na ISO 20022, standardu na výměnu elektronických dat mezi finančními institucemi, která předpokládají vzájemnou interoperabilitu zapojených institucí. V neposlední řadě pak prověří možnosti SWIFTu hostit aplikace třetích stran a jejich kompatibilitu se zabezpečovacím systémem a rozhraním SWIFTu.