Hlavní navigace

Blockchainové smartphony přicházejí, seznamte se s Finnneym

 Autor: Sirin Labs
Rodí se revoluce na poli chytrých telefonů? Švýcarský výrobce představuje smartphone postavený na blockchainové technologii.
-vt 30. 11. 2018

Sdílet

Švýcarská společnost Sirin Labs představuje první smartphone postavený na blockchainové technologii. Uživatelům má poskytnout bezpečný způsob obchodování s kryptoměnami, offline peněženku a šifrovanou komunikaci. Krom běžně rozšířených kryptoměn podporuje též SRN tokeny přímo od Sirin Labs, umožňující rychlé platby v rámci blockchainu bez nutnosti těžby (v prvotní nabídce Sirin Labs získali víc než 157 milionů dolarů).

V dohledné budoucnosti chtějí Švýcaři představit též osobní počítač postavený na technologii blockchain. Obě zařízení poběží na specifickém open-sourceovém operačním systému Sirin OS.

Podle Jacka Golda, experta na nové technologie, však blockchainový smartphone cílí jen na okrajový trh.

„Ty firmy spoléhají na tržní boom a na to, že kryptoměny se coby platební prostředek rozšíří masově, k čemuž, podle mě v dohledné budoucnosti nedojde. Potenciálních zákazníků je proto minimum, zvlášť při ceně jeden tisíc dolarů,“ hodnotí Gold a zamýšlí se nad kompatibilitou aplikací, která není nezpochybnitelná, třebaže Sirin OS vychází z Androidu.

Finney, jak se nový telefon jmenuje, nabízí tzv. Token Conversion Service, tedy službu umožňující automatické transakce v podporovaných tokenech a mincích, bez nutnosti návštěvi externích burz. A stejně jako u jeho předchůdce Solarinu, také součástí Finneyho je mechanické tlačítko pro okamžité vypnutí veškeré nešifrované komunikace, které zajistí, že vnitřní úložiště je při bezdrátovém připojení nepřístupné a může sloužit jako peněženka pro kryptoměny.

Krom šifrované komunikace zabezpečení zajišťuje též tříprvkový systém autentizace: behaviorální biometriku, běžnou biometriku a zámek obrazovky.

Šéf Sirin Labs uvedl, že smyslem telefonu postaveného na blockchainu je zjednodušení používání kryptoměn a P2P sítí, přičemž snazšímu přivyknutí má pomoct operační systém vycházející z Androidu. Finney disponuje šestipalcovým displejem, slotem pro SD kartu, 128 GB vnitřního úložiště a dvěma foťáky (12 Mpx + 8 Mpx). Kdy přesně půjde do prodeje, zatím společnost neuvedla.

Sirin Labs však ve svém snažení nejsou osamocení. Vývoj smartphonu postaveného na blockchainu v květnu ohlásila též společnost HTC a v květnu na zařízení Exodus 1 spustila předprodej, též za cenu 1000 dolarů.