Hlavní navigace

Blue Coat umožní kontrolu mobilních aplikací ve firemní Wi-Fi

 Autor: © rukanoga - Fotolia.com
Nový software z dílen společnosti Blue Coat Systems je určen pro firemní zákazníky, kteří chtějí mít kontrolu na tím, co jejich zaměstnanci dělají po připojení k interní Wi-Fi.
Filip Brůcha 17. 7. 2012

Sdílet

Software pracuje ve spojení s webovým filtračním zařízením ProxySG. Klade si za cíl napravit nerovnováhu mezi zabezpečením firemních počítačů, jejichž pravidla používání bývají zaměstnavatelem obvykle jasně stanovena, a mobilními telefony a tablety, na kterých si jejich majitelé většinou dělají, co chtějí.

„Společnosti s vysokými bezpečnostními nároky – včetně státních organizací či bankovních institucí – vidí v mobilních zařízeních velká rizika. Obávají se hlavně toho, že by jejich prostřednictvím mohlo dojít k úniku citlivých dokumentů či důvěrných dat přes nezabezpečené kanály,“ vysvětluje Sasi Murthyová, ředitelka webové bezpečnosti v Blue Coat.

Mnoho uživatelů se podle ní například snaží posílat velké datové soubory přes služby jako jsou Dropbox nebo Yousendit, které však vůbec nejsou bezpečné. „Nyní proto mají firmy možnost rozšířit dohled nad používáním rizikových aplikací také na mobilní zařízení,“ řekla.

Kontrola nad navštívenými webovými stránkami může mít různou podobu. Pro stránky typu YouTube, eBay, Gmail či LinkedIn bohatě postačí možnost povolit/zakázat. Komplexnější podoby kontrola nabývá v případě sociálních sítí. Například u Twitteru je tak kromě jeho celkového používání možné omezit také posílání zpráv, emailů či nastavení profilu. „Pokud narazíme na nové aplikace, okamžitě je zařadíme do našeho seznamu,“ řekla Murthyová. Aktualizace seznamu aplikací prý bude probíhat jednou za měsíc.

Kontrola nad chováním zaměstnanců bude přirozeně fungovat pouze v případě, že se připojí ke konkrétní firemní síti. Pokud budou pro surfování po internetu používat mobilní síť či jinou Wi-Fi, pak bude vše probíhat jako obvykle. Blue Coat tak chce uklidnit všechny pracovníky, kterým by se mohlo zdát, že jde o další způsob, jak se dostat k jejich soukromým datům.

Kontrolovat chování zaměstnanců na internetu je zvláště důležité nyní, kdy získává na popularitě politika používání vlastních zařízení ve firemním prostředí, zkráceně BYOD. Například analytik Ken Dulaney z Gartneru odhaduje, že až 60 % všech zaměstnavatelů v USA již strategii BYOD používá či s jejím zavedením alespoň počítá.

Cena nového softwaru od Blue Coat začíná na 48 dolarech (990 korun) za uživatele ročně s celkovým limitem 100 uživatelů. Pro firmy s méně než 5 tisíci zaměstnanci je pak určen produkt za 29 dolarů (600 korun) na uživatele ročně. Cena základního modelu ProxySG se pohybuje kolem 6,5 tisíce dolarů (134 tisíc korun).