Hlavní navigace

Bluetooth 5 na obzoru: Na co se můžete těšit?

12. 9. 2016

Sdílet

 Autor: Fotolia © JackF
Nová verze proprietárního standardu pro bezdrátovou komunikaci Bluetooth se již brzy chystá na příchod do nejnovějších zařízení. Slibuje například až čtyřnásobný dosah a dvakrát vyšší rychlost než současný Bluetooth 4.2.
-ds 12. 9. 2016

Bluetooth 5 má být opravdu výrazným vylepšením oproti současné verzi 4.2. Při nezastřeném, přímém výhledu by „pětka“ mohla dosáhnout do vzdálenosti až 400 metrů, tvrdí analytici z The Linley Group. To znamená, že uživatelé se budou moci mobilem spojit kupříkladu s Bluetooth reproduktorem, který ani prostým okem neuvidí.

Všechny specifikace Bluetooth 5 budou známé na konci tohoto roku, nebo začátku příštího, pokračují analytici z Linley.

V běžném, realistickém prostředí, kde je výhled samozřejmě různě blokován a není zcela přímý, se nabízí dosah kolem 120 metrů, což je i tak čtyřikrát více, než zvládne Bluetooth 4.2. Rychlost bude přibližně dvakrát taková, s přenosem dat až 2 Mb/s, popisuje Chuck Sabin, ředitel obchodní strategie v Bluetooth-Special Interest Group, která určuje technické standardy této technologie.

V minulosti zařízení přijala novou verzi Bluetooth vždy rychle, poté, co vyšly na světlo veškeré informace, říká Sabin. Takže pokud se Bluetooth 5 dokončí ještě tento rok, zařízení s novým standardem by mohla být dostupná na trhu již na začátku příštího roku.

První verze technologie Bluetooth našly využití především u audiotechniky, headsetů a automobilů. Standard se však vyvinul jinou cestou; dnes je nepodstradatelný pro internet věcí, využívá se v chytrých domácnostech, zdravotnických zařízeních, u dronů, robotů a nositelných zařízení. Je konkurentem dalších bezdrátových technologií typu Wi-Fi nebo ZigBee.

Vyšší rychlost, delší dosah a nové prvky na opravu chyb umožní snadnější proniknutí firmwaru do zařízení, myslí si Sabin. To bude obzvláště prospěšné u automobilů, chytrých zařízení měřících spotřebu elektrického proudu a specializovaných zdravotnických zařízení, určených pro vložení do lidského těla.

Bluetooth 5 také disponuje specifickými komunikačními schopnostmi. Zvládne například odeslat data z jednoho nositelného zařízení do mnoha jiných, rozličných přístrojů. To bude obzvláště užitečné u internetu věcí, kde jsou budoucí možnosti téměř nekonečné.

skoleni31_1

Dalším vylepšením standardu je schopnost vysílat vícero rozmanitějších druhů dat, včetně informací o umístění, URL a multimedálních souborů. To má také své využití: např. série senzorů v obchodním domě by mohla nabídnout navigaci ve stylu GPS ke konkrétnímu výrobku. Bluetooth 5 může také najít smysl u samoříditelných automobilů, které musí komunikovat skrze senzory s externími zdroji, jakými jsou například dopravní semafory.

Aktualizovatelné na Bluetooth 5 mohou být i některá současná zařízení, tedy alespoň ta, co využívají poslední řadu Bluetooth a Bluetooth Low-Energy. Jinak budou přístroje vyžadovat nové čipy a řadiče, které se již vyvíjí, poznamenávají analytici z Linley. Kupříkladu bezdrátový čip Texas Instruments CC2640 už bude nový standard podporovat.