Hlavní navigace

Bluetooth bude chytřejší a najde širší uplatnění

26. 10. 2011

Sdílet

 Autor: © Eray - Fotolia.com
Nový bezdrátový standard pro přenos dat Bluetooth 4.0 výrazně snižuje spotřebu energie díky tzv. metodě malých pulzů. Bude ho proto možné využít i v řadě miniaturních přístrojů, kde to dosud nebylo kvůli energetickým nárokům možné.

Podporu Bluetooth 4.0 přináší například i nový model iPhone 4S a také poslední řady počítačů MacBook Air a Mac Mini od Applu. Organizace Bluetooth Special Interest Group ale ohlásila, že chce upustit od číslování verzí Bluetooth a že vzhledem k možnostem nové technologie budou přístroje označovány jako Bluetooth Smart Ready a Bluetooth Smart, aby byla nová verze výrazněji odlišena od předchozích generací.

I když rozšíření nové verze Bluetooth 4.0 je zatím minimální a tuto technologii lze najít v širším měřítku právě jen u zmíněných přístrojů Applu, řada dalších výrobců ji hodlá implementovat v následujících měsících. Hlavním zlepšením je přidání metody přenosu nízkých objemů dat za využití malých pulzů při minimální spotřebě energie, což umožní například trvalé spojení dvou různých zařízení.

Bluetooth Smart tak umožní vznik nových zařízení, které budou moci komunikovat s přístroji s podporou Bluetooth. Půjde tak o nejrůznější senzory, jako jsou třeba monitory srdeční činnosti, krokometry a další přístroje používající miniaturní baterie, z nichž lze bezdrátově sbírat specifická data. Ty mohou obsahovat komunikační jednotku, díky které budou komunikovat právě s přístroji vybavenými nejnovější generací technologie Bluetooth. Pro ně se tedy bude používat označení Bluetooth Smart a budou podporovat pouze malé pulzy, ne standardní Bluetooth přenosy.

Samotné mobilní přístroje jako smartphony, tablety, netbooky a další s označením Bluetooth Smart Ready pak budou obsahovat rádio fungující v duálním módu, které bude podporovat oba typy přenosů – jak pro klasický přenos souborů, tak právě pro malé pulzy a pro komunikaci s Bluetooth Smart senzory. To je právě případ iPhone 4S, který lze využít k oběma účelům.