Hlavní navigace

Boom smartphonů s Androidem přichází

11. 12. 2009

Sdílet

Popularita mobilní platformy Android rychle roste. Přes počáteční rozpaky výrobců se nyní firmy doslova předhánějí s uváděním nových smartphonů s tímto open source OS a to i v kategorii nejlevnějších přístrojů.

Např. Acer, který se rozhodl intenzivně expandovat v oblasti smartphonů, oznámil, že jenom na první polovinu příštího roku chystá uvést šest smartphonů z kategorie vyšší, střední i nižší třídy, které poběží na platformě Android od Googlu.

Tento týden Acer uvedl na trh svůj první smartphone s Androidem s názvem Liquid, který bude zatím prodávaný u asijských operátorů. Nicméně jedná se jen o první vlaštovku z řady chystaných přístrojů. Chystané modely budou zahrnovat nejrůznější cenové kategorie a budou zaměřeny jak na firemní, tak na domácí uživatele. Představitelé Aceru však zatím odmítli komentovat přesnější termín uvedení nových smartphonů na trh. V nedávné době představily své smartphony s Androidem také firmy Dell, LG či Motorola, které pravděpodobně také budou pokračovat v inovaci svých modelů a dále rozšíří nabídku na trhu. Plány na uvedení nových modelů svých smartphonů v roce 2010 má také výrobce HTC, který byl prvním, kdo nabídl přístroje pro platformu Android.

Uvedený Liquid od Aceru disponuje 3,5“ dotykovým displejem a je postaven na čipsetu Snapdragon 8250 od společnosti Qualcomm, který byl ohlášen na začátku letošního roku. Přístroj dále používá Android ve verzi 1.6, je vybaven GPS modulem pro navigační služby, HSPA datovými přenosy nebo např. 5magapixelovým digitálním fotoaparátem.

V Evropě by měl být Liquid nabízen operátory v prvním čtvrtletí příštího roku a postupně by měl dostat na trhy po celém světě. Spekuluje se také o uvedení netbooku Aspire One s Androidem, který bude mít parametry srovnatelné s verzí s Windows XP. Za velké vítězství Androidu lze považovat i to, že řada výrobců uvažuje o jeho nasazení i v dalších oblastech spotřební elektroniky, jako jsou např. set-top boxy, digitální fotorámečky a další podobná zařízení. Více informací najdete v článku Android se rozšiřuje i mimo oblast mobilů a netbooků.