Hlavní navigace

Britové nejspíš nezavedou povinnost jediných nabíjecích kabelů

13. 6. 2022

Sdílet

 Autor: Fotolia © ruslan1117
Nové nařízení ohledně USB-C portu Evropské unie vyvolává rozporuplné reakce.

Britská vláda odmítá následovat plány Evropské unie, která se předběžně dohodla na zavedení jediného typu nabíjecích kabelů pro všechnu přenosnou elektroniku. Od podzimu 2024 by měla využívat typ USB C. Navrhovatelé nového nařízení tvrdí, že je ku prospěchu uživatelů, kritici však argumentují, že bude brzdou inovací. Podrobněji píšeme o tomto nařízení třeba zde na našem sesterském webu Cnews.cz.

Na starší zařízení se vztahovat nebude. Formálně schválen a oficiálně představen by návrh měl být ještě letos a podřídit se mu budou muset všichni, včetně Applu, který jej rozporoval už když byl poprvé představen loni v září.

Využíváte ve firmě multicloudovou strategii?

„Nařízení vymáhající užívání jen jednoho typu konektoru tlumí inovaci místo toho, aby byla podporována, což v konečném důsledku poškodí uživatele nejen v Evropě, ale na celém světě,“ oponovala tehdy firma. Apple je největší výrobce používající vlastní specifický port pro nabíjení.

Dle Evropské unie se bude nařízení vztahovat na všechnu „malou a středně velkou přenosnou elektroniku“, včetně mobilních telefonů, tabletů, sluchátek a headsetů, přenosných herních konzolí i přenosných reprobeden.

cyber23

V konečné fázi budou muset být přizpůsobený též notebooky, ač jejich výrobci budou mít na zavedení změn dodatečných čtyřicet měsíců. Součástí nařízení pak je též možnost nechat zákazníky rozhodnout se, zda ke svému novému zařízení chtějí přibalit též nabíjecí kabel či nikoliv.

„Nařízení je součástí celoevropské snahy o udržitelnost a snižování množství elektronického odpadu,“ stojí v oficiální zprávě Evropské unie. Ta též vypočítává, že nenakupováním zbytečných nabíječek bude ušetřeno zhruba 250 milionů eur, respektive 11 tisíc tun elektroodpadu ročně.

 

Získejte pro svůj produkt či službu ocenění IT produkt roku! Soutěž „IT produkt roku“ vyhlašuje redakce Computerworldu s cílem vyzdvihnout výrobky disponující vlastnostmi, které je významně odlišují od konkurenčních produktů stejné kategorie. Může přitom jít jak o celkově inovativní pojetí produktu, tak o jednotlivé funkční zdokonalení, výrazně zjednodušené ovládání nebo třeba o výjimečně příznivou cenu.

Soutěž probíhá ve třech samostatných kolech v kalendářním roce a každý postupující produkt či služba do jednoho ze tří finálových kol získává právo na titul IT produkt roku.

Máte-li zájem účastnit se soutěže IT produkt roku, neváhejte. Kontaktujte nás prosím na itprodukt@iinfo.cz.

O přihlášku a více informací si můžete napsat nebo zavolat na telefonech 776 204 420 nebo 604 266 707 či 725 326 893, případně na také na adrese itprodukt@iinfo.cz.

Byl pro vás článek přínosný?