Hlavní navigace

Britští technici sestavili superpočítač z 64 Raspberry Pi

 Autor: © University of Southampton
Specialisté z univerzity v Southamptonu propojili 64 počítačů Raspberry Pi model B a pomocí upraveného operačního systému z nich sestavili superpočítač.
Tadeáš Pelech 16. 9. 2012

Sdílet

Miniaturní počítač o velikosti kreditní karty budí pozornost od svého ostrého startu na konci února tohoto roku. Projekt, který vznikl ve Velké Británii, byl primárně určen pro výuku výpočetní techniky na školách všech stupňů. Je ovšem využitelný i jako vestavěný počítač v nejrůznějších inteligentních zařízeních.

Členové katedry výpočetní techniky v Southamptonu se rozhodli použít minipočítač v akademickém prostředí k sestavení neobvyklého superpočítače. Jeho základními prvky jsou kromě Raspberry Pi i kostky ze stavebnice Lego, které tvoří konstrukci pro umístění jednotlivých modulů. Tým specialistů vedený profesorem Simonem Coxem doplnil Coxův šestiletý syn James, který se zhostil role konzultanta pro stavbu šasi a prvního testera.

Profesor Cox vysvětlil rozhodnutí výpočetních specialistů časopisu phys.org: „Jakmile se nám podařilo získat dostatečný počet počítačů Raspberry Pi, chtěli jsme si v praxi ověřit, jestli je bude možné vzájemně propojit a sestavit z nich superpočítač. Veškerý potřebný software jsme nainstalovali a upravili vlastními silami přímo na počítači Pi s použitím standardního instalačního obrazu linuxového systému Debian Wheezy. Následně jsme zveřejnili příručku na webu, aby si mohl podobný superpočítač sestavit kdokoli, kdo bude mít k dispozici dostatek počítačů.“

Superpočítač Raspberry Pi Iridis

Šasi bylo sestaveno z kostek stavebnice Lego a na jeho konstrukci se podílel otec se synem Coxovi. Výsledný superpočítač dostal název „Iridis Pi“ podle superpočítače, který univerzita standardně používá. K provozu stačí proud 13 A, jednotlivé moduly jsou propojeny pomocí standardních ethernetových kabelů a ke vzájemné komunikaci používají rozhraní MPI (Message Passing Interface). Celý systém (bez ethernetových přepínačů), který pořídili za 2 500 liber (75 tisíc korun), disponuje 64 procesory a diskovým prostorem 1 TB (každý počítač využívá kartu SDHC o kapacitě 16 GB).

Profesor Cox používá pro vývoj programů pro Raspberry Pi bezplatný modul plugin „Python Tools for Visual Studio“. „Jako první test jsme zvolili výpočet Ludolfova čísla, což je v podstatě standardní první test každého nového superpočítače,“ dodává profesor na vysvětlenou.

„Náš tým chtěl tímto experimentem dokázat, že lze sestavit superpočítač s minimálními náklady. Tato konstrukce se může stát odrazovým můstkem a inspirací studentům výpočetní techniky, kteří se naučí používat vysoce výkonné nástroje pro provádění výpočtů a zpracování dat k řešení složitých technických i vědeckých problémů,“ vysvětlil profesor Cox důvod celého experimentu. Jeho syn k tomu dodal: „Raspberry Pi je zábavný. Je úžasné, že si ho můžu vzít do ruky, psát pro něj programy a taky na něm hrát hry.“

Zájemci o konstrukci vlastního superpočítače najdou všechny potřebné informace (v angličtině) na pracovním webu profesora Coxe na adrese http://www.soton.ac.uk/~sjc/raspberrypi.