Hlavní navigace

BSA řeší 1 600 nových udání na nelegální software ve firmách

Organizace BSA obdržela od letošního května z různých zdrojů více než 1 600 oznámení, informací a podnětů s podezřením na užívání nelegálního softwaru ve firmách.
18. 11. 2010

Sdílet

„Podobně jako v květnu zahajujeme s firmami podezřelými z porušování autorských práv k softwaru proceduru směřující k nápravě,“ uvedl tiskový mluvčí BSA Jan Hlaváč.

Nejvíce oznámení (90 %) obdržela BSA z anonymních zdrojů: „Pouhá desetina informátorů byla ochotna poskytnout další informace osobně,“ říká Jan Hlaváč. Oproti minulosti se zvýšil o 10 procentních bodů podíl oznámení iniciovaných zaměstnanci. „Téměř polovina oznámení (40 %) pochází pravděpodobně od zaměstnanců, ať už bývalých nebo současných. Na oznámení proti nekalé konkurenci připadá 50 procent a 10 procent oznámení upozorňuje na pirátství v oblasti distribuce softwaru a jiných oblastech,“ vyjmenovává Hlaváč.

Motivem k oznámení ze strany zaměstnanců bývají podle statistik BSA obavy, že by v případě policejní prohlídky mohli být zaměstnanci za užívání nelegálního softwaru spoluodpovědní, či že s pirátstvím zaměstnanec nesouhlasí. „Valná většina oznámení je ale pravděpodobně motivována pomstou zaměstnavateli. Nejčastěji tak reagují zaměstnanci, kteří dostali čerstvě výpověď. Někdy dokonce svoje oznámení chtějí stáhnout, když jejich vztek opadne,“ řekl Hlaváč.

Pokud oznámení iniciuje firma, je to téměř vždy kvůli nekalé konkurenci.  

V Česku se podle posledního měření užívá 37 procent softwaru nelegálně. Česká republika podle studie BSA a IDC patří mezi 20 zemí s nejnižší mírou softwarového pirátství. Na pomyslném žebříčku obsadila 13. příčku. Průměrná míra pirátství v Evropské unii činí 35 procent.