Hlavní navigace

Budeme za dvacet let cestovat jen z obýváku?

2. 3. 2011

Sdílet

Nové technologie nepřinášejí jen nové vymoženosti, ale pomáhají řešit i některé palčivé problémy naší planety.

O uplynulých dvou dekádách informatiky v České republice už toho bylo napsáno mnoho, ať už jde o postupné přibližování IT koncovým uživatelům, splasknutí internetové bubliny na přelomu tisíciletí nebo nástup sociálních sítí a cloud computingu v posledních letech. Zajímavé však nejsou jen samotné technologie, které se v posledním dvacetiletí objevily, ale především způsob, jakým ovlivňují a mění naše životy, práci i způsob, jakým se bavíme.

Díky novým technologiím dnes například můžeme být v dennodenním kontaktu s našimi příbuznými či přáteli vzdálenými tisíce kilometrů a sdílet s nimi jednoduše fotografie a videa z našeho života. Můžeme být díky nim také v úzkém kontaktu se svými kolegy i obchodními partnery třeba na služebních cestách nebo jednoduše pracovat z domova a trávit více času s rodinou. S využitím nových herních technologií si také můžeme z obývacího pokoje udělat pomyslný stadion nebo diskotéku a ovládat atleta či tanečníka na obrazovce pohybem vlastního těla.

Technologie však nepřinášejí jen nové vymoženosti, ale pomáhají řešit i některé palčivé problémy naší planety. Existuje například webová aplikace Eye on the Earth, která sleduje znečištění vody a ovzduší a mimo jiné lidem umožňuje vybrat si vhodné místo ke koupání. Jiným příkladem je vyvíjený přístroj SenseCam, který umožňuje lidem se ztrátou paměti vybavit si pro ně dříve nedostupné vzpomínky. A nemohu nezmínit ani český systém GINA, který poskytoval záchranářům na Haiti na jejich mobilní zařízení aktualizované informace o šíření epidemie i pozicích českých občanů připravených k evakuaci.

Především jde o věci, které by pro většinu z nás byly před dvaceti lety, v době končících 16bitových počítačů, jen stěží představitelné. To pak v každém z nás chtě nechtě vyvolává otázku, jakým způsobem ovlivní technologie naše životy, práci či způsob zábavy v budoucnu. Zde se představivosti meze nekladou a některé vize dalšího vývoje mohou vzbuzovat údiv či úsměv, avšak jak ukazují historické zkušenosti, i odhady spadající do žánrů sci-fi se mohou jednou proměnit v realitu.

Tak se může klidně stát, že i v relativně blízké budoucnosti nás budou automobily samy navigovat k čerpací stanici s nejlevnějším benzínem v okolí a k tomu nám rovnou vyberou vhodnou hudbu odpovídající naší aktuální náladě. Nebo že budeme moci vycestovat kamkoli na světě přímo z pohodlí obýváku stejně jako si užít koncert nebo sportovní utkání tak, jako bychom seděli přímo na stadionu. Případně že vyřešením hádanky v počítačové hře změníme zápletku našeho oblíbeného televizního seriálu.

Když se následně zamyslíme nad všemi překážkami, které by v cestě ke splnění těchto představ pravděpodobně stály, zaplní se nám hlava nepřeberným množstvím otázek. Pro vývoj je však zcela přirozené, že co se zdá jednoho dne nemožné, může se stát druhý den neodvratné. Věci, o kterých jsme dříve snili, ale netroufali si v ně věřit, se pro nás později rychle staly běžnými. A to je na celé budoucnosti dalšího technologického vývoje to překvapující a pěkné zároveň.

Autor pracuje jako generální ředitel ve společnosti Microsoft ČR.