Hlavní navigace

Budoucnost Microsoft Office? Rozložitelné dokumenty

17. 6. 2016

Sdílet

 Autor: © lucadp - Fotolia.com
Můžeme Vás uklidnit, o ekologii se nejedná – rozložitelnost spočívá v separování dokumentu na menší části, kvůli snazší vyhledatelnosti jednotlivých prvků; alespoň tak by to ráda viděla Julie Larson-Greenová z managementu firmy.

Microsoft chce dále podpořit podnikové zaměření svého balíčku Officce: Méně přemýšlení nad tím, jak co udělat, a více odvedené práce.

Jedna ze zaměstnankyň firmy, zodpovědná za design některých klíčových prvků Office, v úterý představila plán pro budoucnost. V něm volá po chytřejším softwaru, asistovaném umělou inteligencí a po „rozložitelných“ dokumentech, které se dají snadněji nalézt.

„Nikdo se nechce učit, jak přesně tento konkrétní nástroj funguje. Mají něco, co potřebují udělat a snaží se o to,“ odpovídá na konferenci Bloombergu Larson-Greenová na otázku, jak vidí budoucnost softwaru.

Microsoft již do posledních verzí Office přidal umělou inteligencí ovládané prvky, které uživatelům pomáhají snadněji vyhledat funkce, jež potřebují. A větší integrace s „elektronickým mozkem“ se očekává brzy.

V budoucnu budou komponenty, které dohromady tvoří dokument, rozdělené a samostatně vyhledávatelné, popisuje Larson-Greenová. To by umožnilo uživatelům např. vyhledat konkrétní graf nebo tabulku, přiloženou v emailu, aniž by se museli manuálně „přehrabávat“ velkým množstvím souborů.

„Myslím, že se dokumentu rozloží do svých částí. Takže se budete moci zeptat ‚co to bylo za graf, který jsem posledně posílal Emily? Nepamatuji si, kde je‘ a snadno ho najít,“ pokračuje.

Larson-Greenová je v Microsoftu již více než dvě dekády a vedla tým, který vybudoval klasické „stužkové“ menu, známé z Wordu a dalších součástí sady Office.

Nedávno se pustila do reorganizace týmu, odpovědného za Office. Zatímco dříve byli zaměstnanci rozděleni na základě toho, na jaké aplikaci pracovali, nyní jsou organizováni do divizí, poskládaných pro specifické úkoly. Cílem je, aby tým, pracující na aplikacích Sway, PowerPoint a Word, dohromady vytvořil dobře fungující celek, místo tvorby samostatných „ostrůvků“, navzájem jen těžko kompatibilních.

special_kyberutoky

Vize Larson-Greenové rozhodně odpovídá dosavadnímu směřování firmy a nejnovějším produktům, které představila, včetně třeba služby GigJam. Ta má napomáhat krátkodobé kooperaci mezi uživateli; informace přitom získává z různorodých zdrojů, mnoho z nich nyní vlastněných Microsoftem. GigJam kupříkladu umožňuje spolupráci na sepisování textu e-mailu.

Bude zajímavé sledovat, jak se do vývoje Office promítne akvizice pracovní sociální sítě LinkedIn. Larson-Greenová k tomu poznamenala, že o této dohodě nevěděla předem, a tedy je příliš brzo na to předpovídat, jakým způsobem se oba produkty navzájem integrují.