Hlavní navigace

Burza bitcoinů Bitstamp již opět funguje

13. 1. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia © ulchik74
Známá burza virtuální měny Bitcoin - Bitstamp - byla v pátek večer po čtyřech dnech, kdy byla uzavřena kvůli krádeži bitcoinů v hodnotě přes sto milionů korun, opět uvedena do provozu.

 

Bitstamp, druhá největší burza bitcoinů na světě, se minulý týden podle vyjádření svého šéfa Nejce Kodriče přesunula na cloudovou službu Amazonu a zlepšila své zabezpečení.

„Náš systém jsme přesunuli z bezpečné zálohy na zcela nový hardware. Navíc jsme byli schopni zajistit důkazy pro plnohodnotné prošetření zločinu, který se stal,“ uvedl Kodrič. „I když díky tomuto rozhodnutí musel být provoz našich služeb na několik dnů přerušen, nová opatření jsou podle nás v nejlepším zájmu našich zákazníků.“

Kybernetičtí zločinci minulou neděli pronikli do systémů Bitstamp a získali přístup k jeho prostředkům určeným k obchodování - hackeři ukradli 19 000 bitcoinů v hodnotě asi 5,2 milionů dolarů, tedy asi 120 milionů korun. Bitstamp ihned po zjištění průniku do jeho systémů přerušil provozování svých služeb a upozornil na to uživatele.

Bitstamp v minulosti již několikrát uvedl, že online uchovává pouze malou část z celkového množství bitcoinů, které spravuje a zbytek digitálních peněz má uložen ve speciálně zabezpečeném systému, který je navíc offline.

„Náš tým pracoval dnem i nocí na opětovném spuštění systémů a obnovení zabezpečení Bitstamp, aby naši zákazníci mohli rychle a bezpečně pokračovat v provádění transakcí,“ dodal Kordič. „Nyní je již Bitstamp plně funkční.“

Hlavním novým bezpečnostním prvkem je využití tří klíčového systému vyvinutého portálem BitGo, v rámci kterého jsou pro provedení jakékoli transakce s bitcoiny vyžadovány tři speciálně vytvořené klíče. Obecně systém funguje tak, že dva klíče drží klient - v tomto případě Bitstamp - a třetí má BitGo.