Hlavní navigace

Bylo zveřejněno 5 miliónů adres a hesel Gmailu

11. 9. 2014

Sdílet

 Autor: © ra2 studio - Fotolia.com
Na jednom ruském diskuzním fóru se objevil soubor obsahující téměř 5 miliónů emailových adres a k nim náležící přístupová hesla uživatelů s adresou gmail.com. Podle názoru odborníku se jedná o zastaralé údaje, uživatelé této e-mailové služby by si přesto měli zjistit, jestli nejsou mezi postiženými.

Soubor na fórum btcsec.com umístil uživatel vystupující pod přezdívkou tvskit s tím, že přes 60 % přístupových údajů je stále platných.

„Nemůžeme potvrdit, že je to přesně 60 %, ale velká část dat je skutečně funkční,“ řekl Peter Kruse z dánské bezpečnostní společnosti CSIS Security Group, která své služby poskytuje hlavně úřadům a finančním institucím.

Výzkumníci z CSIS data analyzovali a došli k závěru, že přístupové informace pocházejí hned z několika různých zdrojů, přičemž v několika případech došlo k jejich úniku již před 3 lety. „Domníváme se, že data nepocházejí přímo od Googlu. Pravděpodobně byla získána z různých zdrojů, jejichž zabezpečení bylo prolomeno,“ napsal Kruse v emailu.

Jinými slovy, velká část hesel pro uvedené gmailové adresy nefunguje, protože jde o data z jiných webových stránek, kde uživatelé jako přihlašovací jméno použili svou emailovou adresu, ale zvolili jiné heslo. Problém tak mohli či stále mohou mít hlavně uživatelé, kteří pro Gmail i účet na jiných webech používají stejné přístupové údaje.

„Bezpečnost našich uživatelů je pro nás nesmírně důležitá. Nic nenasvědčuje tomu, že by došlo k překonání našich bezpečnostních mechanismů,“ napsal ve svém vyjádření Google.

IT_PR_2023

To, jestli je váš účet mezi postiženými, můžete zjistit například na adrese https://isleaked.com/en, kde je k dispozici i databáze nedávno napadených účtů ruských freemailů yandex.ru a mail.ru.

 

Byl pro vás článek přínosný?