Hlavní navigace

Calxeda, průkopník procesorů ARM pro servery končí

21. 12. 2013

Sdílet

 Autor: © alphadogdesign - Fotolia.com
Společnost Calxeda končí svou existenci po tom, co se jí nepodařilo získat další kapitál.

Jedna z prvních společností, které ohlásily plány na výrobu procesorů architektury ARM určené nikoli pro mobilní zařízení, ale pro servery, firma Calxeda ukončila svůj provoz a momentálně hledá způsoby, jak využít či prodat své intelektuální vlastnictví.

Calxeda vznikla v roce 2008 pod názvem Smooth-Stone. Postupně se jí podařilo získat více než 100 milionů dolarů od různých investorů, mezi něž patřil i vlastník architektury, ARM Holding. Již na počátku začala pracovat na konceptu procesorů ARM, které by mohly být úspornou a levnou alternativou pro dominující produkty architektury x86 firem Intel a AMD.

V roce 2011 oznámila vývoj procesoru ARM s až 480 jádry. Jeho varianta se objevila v počítačích firmy Boston Ltd. a měl se objevit v serverech HP Moonshot plánovaných na konec tohoto roku. Ve svém prohlášení firma Calxeda píše: „Koncept serverů postavených na procesorech ARM, které by byly konkurenceschopné proti produktům současných gigantů počítačového průmyslu, byl tehdy neznámý. Dnes můžeme říct, že současné IT navždy změnil. Jsem velmi hrdi na to, čeho jsme dosáhli. Je smutné, že jsme náš projekt nedokázali dokončit.“

AMD přitom začne prodávat procesory ARM v prvním kvartále roku 2014, AppliedMicro již přijímá objednávky na vývojovou desku pro svůj ještě neuvolněný procesor X-Gene. Obě společnosti pracují na přípravě 64bitových čipů, které jsou pro svět serverů důležitější.

Calxeda měla 64bitové verze produktů ve svých plánech, ale došly jí finance. Nepodařilo se jí získat další finance na provoz a její předsednictvo rozhodlo zastavit činnost a zachránit zbývající kapitál. Většina ze 130 pracovníků bude propuštěna kromě základního týmu, který bude jednat s věřiteli a rozhodne, jak naložit s duševním vlastnictvím společnosti.

special_kyberutoky

Podle komentářů analytiků přišla Calxeda příliš brzy. Podle Nathana Brookwooda z agentury Insight 64: „Investovala příliš mnoho do 32bitových serverů ARM, ale současný trh požadoval a požaduje 64bitové verze.“

Přitom se jí ho podařilo změnit a připravit na příchod serverů architektury ARM. Především propuštění zaměstnanci se o svou budoucnost bát nemusí, zájem o jejich služby bude nepochybně veliký. Procesory ARM jasně dominují mobilním zařízením, jako jsou chytré telefony a tablety, AMD usilovně investuje do přípravy na svůj vstup na trh se servery ARM v následujícím roce a podobný krok se nedá vyloučit například u společnosti Samsung.