Hlavní navigace

Cambridge Audio Azur 650R

29. 9. 2011

Sdílet

www.tykon.cz, 34 990 Kč Cambridge Audio patří do skupiny výrobců, kteří se v první řadě zaměřují na kvalitní reprodukci hudby. Zatímco ve světě „známých“ značek, jako je On...

www.tykon.cz, 34 990 Kč

Cambridge Audio patří do skupiny výrobců, kteří se v první řadě zaměřují na kvalitní reprodukci hudby. Zatímco ve světě „známých“ značek, jako je Onkyo, Denon či Yamaha, jsou nové modely uváděny s každoroční frekvencí, výrobci jako Arcam, NAD, Vincent či Cambridge Audio žijí v pozvolnějším tempu. Primární je totiž kvalita zvuku i vlastní konstrukce, nikoliv výčet parametrů.
Není proto divu, že Azur 650R unikne pozornosti mnoha zákazníků prostě proto, že mu některé u „masovějších“ značek (a v dané cenové kategorii) běžné funkce prostě chybí. To rozhodně neznamená, že by receiver britského výrobce byl chudě vybaven. Zejména v oblasti vstupů (a netradičně i výstupů) je výbava zaměřena trochu jiným směrem. Zatímco HDMI rozhraní je reprezentováno pouhými třemi HDMI 1.3 vstupy a jedním výstupem, naleznete tu čtveřici kompletních AV vstupů s optickými i koaxiálním rozhraním, tři komponentní vstupy, 7.1 vstup i výstup, nebo speciální rozhraní Incognito pro multiroom řešení.
Poněkud překvapivá může být přítomnost aktivního chlazení, s ventilátorem na zadní straně (nicméně nenápadně umístěné ventilátory mají například některé aktuální modely Onkyo), nicméně vzhledem k masivnímu toroidnímu transformátoru a špičkovým výkonovým zesilovačům, které dokáží odběr poměrně kompaktního receiveru „vyšroubovat“ až na neuvěřitelných 1400 W, je to celkem pochopitelné. Celé chlazení je navíc navrženo tak, aby pracovalo prakticky neslyšitelně, nebude vás tak rušit ani při nízkých úrovních hlasitosti.
Vedle špičkové vnitřní konstrukce, která důsledně odděluje napájecí, audio a video obvody, se Azur 650R vyznačuje především výtečným dílenským zpracováním – masivní čelní panel je navržen poměrně stroze, zároveň je ale dostatečně přehledný, totéž platí o dálkovém ovladači. Oslnivé nejsou ani video funkce – receiver pouze konvertuje analogové vstupy na digitální HDMI výstup, podporovány jsou ale (s výjimkou DSD streamu SACD) všechny HD audio formáty (nicméně USB vstup či síťový port byste hledali marně).
Vše je ale bohatě vynahrazeno zvukovými kvalitami, za něž Azur 650R vděčí především zmiňovanému toroidnímu trafu, špičkovým převodníkům a kvalitní konstrukci zesilovací části. Stereofonní poslech při použití adekvátně kvalitních reproduktorů je skutečným zážitkem, receiver zvládne zvukové podání odpovídající zesilovači střední třídy – perfektní zobrazení prostoru ve stereu, výtečné vykreslení detailů s přehledným přednesem, naprosto pevné basy a detailní výšky. V režimu domácího kina platí prakticky totéž, nicméně je vhodné mít „uspořádanou“ poslechovou místnost, neboť kalibrační systém Azuru nastavuje pouze úroveň jednotlivých reproduktorů a nedokáže kompenzovat akustiku místnosti. Jako jisté omezení vnímáme i nemožnost konfigurovat šestý a sedmý kanál pro přední široké či přední vysoké repro nebo pro aktivní ozvučení druhé zóny – musíte se spokojit s klasickým rozložením postranních a zadních surroundových reproduktorů. Nicméně více zón (druhou a třetí) Azur podporuje pomocí rozhraní Incognito.
Cambridge Audio Azur R650 je především o výtečném zvuku za (i když se to tak nemusí na první pohled zdát) velmi atraktivní cenu. Pokud je pro vás zvuk tím nejdůležitějším, nebudete litovat, že mu byla obětována řada jiných funkcí či možností nastavení – Azur 650R je pro vás výtečnou volbou.

Cambridge Audio Azur 650R

AV receiver

Vstupy: 3× HDMI, 12× digitální, 4× stereo, 4× AV (kompozitní a S-video), 3× komponentní, RS-232, Incognito, Control BUS, 7.1 line-in
Výstupy: HDMI, AV, monitor, multiroom video, 7.1 preamp
Zesilovač: 2× 120 W nebo 7× 100 W při 8 ohmech, THD Formáty: video 1080p, konverze analogového videa, Audio – AC3, DTS/ES, DTS HD, Dolby True HD, LPCM,
Rozměry a hmotnost: 430 × 150 × 420 mm, 15 kg