Hlavní navigace

Cambridge Audio Minx

www.tykon.cz, 19 900 Kč (včetně DPH) Když se řekne kvalitní ozvučení miniaturními reproduktory, vybaví se těm méně zasvěceným (leč audiotechnikou alespoň políbeným) reprosoustavy...
Redakce 29. 11. 2011

Sdílet


www.tykon.cz, 19 900 Kč (včetně DPH)

Když se řekne kvalitní ozvučení miniaturními reproduktory, vybaví se těm méně zasvěceným (leč audiotechnikou alespoň políbeným) reprosoustavy Bose. Je to podle nás velká škoda, protože – při vší úctě k Bose – existuje řada srovnatelných či výrazně kvalitenějších (a nikoliv nutně dražších) alternativ, počínaje řadami CD a MX německého Cantonu, přes Cinema ESP značky Elac téže provenience, „áčkové“ modely z nabídky dánského Jamo, cenově dostupné HD Theater amerického Klipsche či nedávnou novinku Ambient z nabídky další německé značky Heco (a našli bychom pochopitelně i další, například Tannoy). Nicméně většina z uvedených alternativ přeci jen velikostí (a tedy i „viditelností“) satelitů zmíněné systémy Bose více či méně překonává, což možná potěší technicky založeného tátu, nicméně mamka nebude při zařizování obýváku či ložnice zrovna nadšena.
Britský výrobce Cambride Audio (neplést s americkými Cambridge Soundworks) má s relativně kompaktními, leč výtečně hrajícími reprosoustavami letité zkušenosti – regálovky, sloupy a subwoofery z řady Sx a SLx jsou toho dobrým důkazem. Nicméně relativně kompaktní rozměry, ani skvělé materiály a zpracování reprosoustav S a SL nezmění nic na tom, že se jedná o klasické „bedny“, které do moderního minimalistického a designového interiéru ne vždy bez problémů zapadnou.
Minx představují přesný opak – jednoduché tvary s mírným zaoblením hran, černé či bílé provedení a rozměry vskutku titěrné (satelity měří zhruba 8 × 8 × 8 cm). Každý ze satelitů obsahuje jediný širokopásmový reproduktor BMR o průměru 6 cm, s frekvenční odezvou 140 Hz–20 kHz, impedancí 8 ohmů a vzhledem k rozměrům má úctyhodnou váhu bezmála půl kila. Doporučený výkon na kanál je 15–50 W, bez problémů byste tedy měli ozvučit i středně velkou místnost. Tajemství technologie miniaturních satelitů spočívá podle výrobce právě v konstrukci BMR reproduktoru, která kombinuje vlastnosti plochých reprodukčních panelů s klasickým membránovým měničem. To by mělo pomoci k mnohem lepšímu pokrytí prostoru zvukem i lepší frekvenční odezvě ve středobasovém spektru.
Sestava Minx 215 (nejmenší a nejlevnější z 5.1 modelů) obsahuje pět těchto identických satelitů a aktivní subwoofer X200 s výkonem 200 W, který využívá digitální zesilovač a kombinaci jedné aktivní a dvou pasivních membrán (tu mimochodem používá i zmíněná společnost Cambridge Soundworks). Zvuk, kterým tento sextet dokáže vyplnit místnost, je skutečně ohromující. Cambridge Audio ukazuje, že skutečně kvalitní zvuk nemusí nutně vyžadovat desítky kilogramů hutné dřevotřísky či kovu a dvou- či třípásmovou konstrukci – ať už budete sledovat filmy nebo poslouchat různé hudební žánry, zvuk je vždy přehledný, plný detailů a bez náznaků agresivity (což u takto malých reproduktorů oceňujeme především). Skvěle podány jsou i dialogy (přestože centr je stejně jako satelity vybaven pouze jedním reproduktorem) – vždy dobře slyšitelné a srozumitelné, bez ohledu na hlasitost. Subwoofer i v „nejmenší“ verzi nabízí více než dostatečný výkon pro akční filmy a pořídíte-li si sestavu v bílé verzi, můžete satelity na stěnách snadno přehlédnout (rozhodně je ale nepřeslechnete). Neuvěřitelná je i plynulost přechodu mezi satelity a subwooferem, další kámen úrazu řady velmi kompaktních reprosoustav.
Nahradí tedy Minx S215 nebo jejich větší sourozenci klasické „velké“ reprosoustavy? Ano i ne. Detailní a přitom přehledný zvuk taťku sice uspokojí, nicméně pokud je alespoň trochu „stereofilně“ založený a chce objem a tělo zvuku klasických regálovek či sloupů, musí si prostě pořídit regálovky či sloupy. Pokud se mu tedy podaří mamku přemluvit, aby se smířila alespoň s předním párem klasických reproduktorů (třebas S70 z nabídky Cambridge Audio), mohou být spokojeni všichni. Je pak jen na něm, jak sloupy zapojí – zda k samostatnému stereo zesilovači (čisté, audiofilské řešení), nebo jako hlavní předky k receiveru s možností pokročilé akustické kalibrace, která dokáže pro provoz kina vzájemně sladit velké a malé reproduktory, případně coby repro B k témuž receiveru (pokud to umožňuje). Přebývající pár satelitů Minx pak lze použít například jako přední vysoké, přední široké nebo postranní surroundové reproduktory. Zkrátka a dobře, současná technika umožňuje, aby si každý vybral optimální řešení a všichni byli spokojeni. Možná by byli spokojenější, kdyby výrobce přibalil i o něco lepší než pouze základní úchyty na zeď (ty neumožňují natáčení či naklonění satelitů), nicméně příslušenství zahrnující stojánky, stojany i lepší úchyty je naštěstí možné dokoupit.
Tak či onak, Cambride Audio Minx S215 jsou výtečnou miniaturní sestavou pro domácí kino, která hraje přinejmenším o třídu výš, než je její velikost a vlastně i cenovka.

Min 10 satelity

Frekv. odezva: 140Hz-20kHz
Impedance: 8 Ohm
Výkon zesilovače: 15-50 W na kanál (doporučený)
Reproduktor: 1 širokopásmový x 2.25” BMR
Rozměry: 78 x78 x 85mm
Váha: 0.43kg
Provedení: černá lesklá, bílá lesklá


X200 subwoofer

Výkon: 200W
Frekv. odezva: 39Hz (-6dB) – 200Hz
Crossover: aktivní nastavitelný 50Hz-200Hz
Repro: 1 x 6.5\\\" woofer + 2x 6.5\\\" pasivní membrána
Rozměry: 219 x 210 x 222mm
Váha: 5 Kg
Provedení: černá lesklá, bílá lesklá